Witamina C to substancja bardzo dobrze przebadana pod kątem wpływu na skórę. Jest jednym z bezpieczniejszych, najbardziej uniwersalnych i jednocześnie świetnie działających składników. Serum z witaminą C to absolutny punkt obowiązkowy świadomej pielęgnacji.

Właściwości witaminy C

Stosowanie witaminy C na skórę niesie szereg bardzo korzystnych zmian. Jej wpływ na procesy odnowy komórek oraz właściwości antyoksydacyjne zostały świetnie poznane, przebadane i udokumentowane. Ponadto witamina C:

  • redukuje zaczerwienienie poprzez wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, może być pomocna w niwelowaniu widoczności tzw. pajączków;
  • rozświetla i ujednolica koloryt naskórka;
  • łagodzi zmiany skórne, przede wszystkim różnego typu dermatozy, m.in. trądzik, egzemę, AZS;
  • przywraca witalność i napięcie skóry;
  • wspomaga walkę z przebarwieniami, szczególnie tymi wywołanymi przez promienie UV;
  • pobudza produkcję kolagenu w głębszych warstwach skóry;
  • bardzo delikatnie złuszcza.

W związku z powyższym dobre serum na twarz z witaminą C pomoże w wielu problemach skórnych, z którymi borykają się obecnie niemal wszyscy. Stosowane regularnie i w odpowiedni sposób da świetne rezultaty – cera będzie świeższa, rozjaśniona, gładsza i po prostu będzie wyglądała zdrowo.

Czym kierować się przy wyborze serum z witaminą C?

Decydując się na zakup serum z witaminą C, niestety nie mamy łatwego zadania, ponieważ obecnie chyba niemal każda szanująca się firma kosmetyczna ma w swojej ofercie przynajmniej jeden tego typu produkt.

Najlepsze serum to takie, w którym witamina C to min. 20% całej formuły. Warto wybierać kosmetyki ze stabilnymi formami witaminy C. Są to: palmitynian askorbylu – Ascorbyl Palmitate lub glukozyd askorbylu – Ascorbyl Glucoside. Z niższej półki cenowej i jakościowej można wybrać serum, w którym w INCI znajdziemy kwas L-askorbinowy. Ma ono postać wodną lub wodno-żelową. Etylowany kwas askorbinowy jest z kolei od kwasu L-askorbinowego bardziej stabilny, dużo lepiej się wchłania i nie wywołuje podrażnień.

Jeżeli zdecydujesz się na serum z witaminą C w formie olejowej, możesz mieć pewność, że kosmetyk zdecydowanie najdłużej zachowa cenne właściwości. To też ciekawe rozwiązanie dla osób ze skórą suchą i wrażliwą.

Ciemna buteleczka i lodówka

Witamina C jest składnikiem bardzo czułym na promienie UV oraz utlenianie, czyli kontakt z powietrzem. Wybierając serum, zwróć uwagę na opakowanie. Najlepsza będzie mała buteleczka z ciemnego szkła. Rewelacyjnie sprawdza się w tym przypadku pompka, która utrudnia przedostawanie się powietrza do produktu, dopuszczalna jest też pipetka. Po otwarciu serum przechowuj je w lodówce i pamiętaj, żeby po użyciu zawsze bardzo dokładnie zamknąć opakowanie.

Jak używać serum z witaminą C?

Serum z witaminą C można stosować bezpośrednio na oczyszczoną skórę oraz jako dodatek do kosmetyków, np. kremu do twarzy. Zalecana częstotliwość aplikacji to raz dziennie, najlepiej rano, ponieważ witamina C delikatnie wzmacnia działanie ochronne kosmetyków z SPF. W przypadku skóry wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień, takie serum najlepiej używać 3-4 razy w tygodniu.