Uzależnienia to jeden z największych problemów cywilizacyjnych. To choroba chroniczna o charakterze psychosomatycznym, którą można zaleczyć, ale należy liczyć się z okresowymi nawrotami. Paradoksalnie, o tym, że jesteś uzależniony będą wiedzieli wszyscy dookoła, ale ty sam, wykorzystując mechanizmy zaprzeczania i wyparcia, dowiesz się o tym ostatni. A kiedy już z mniejszymi lub większymi oporami przyznasz rację swoim bliskim, nie pozostaje Ci nic innego niż leczenie. Gdzie je podjąć i czym kierować się podczas poszukiwania ośrodka odwykowego?
Prywatny ośrodek terapii uzależnień – czym się kierować przy wyborze
Już sama nazwa „ośrodek odwykowy” albo „ośrodek leczenie uzależnień” u wielu z nas wywołuje kiepskie skojarzenia. Jeśli mają one swoje źródło w filmach albo w literaturze, musisz wiedzieć, że w ostatnich latach mamy do czynienia z niezwykle szybkim rozwojem psychiatrii oraz psychologii, które nie traktują już osób uzależnionych jako „samych sobie winnym”, ale jak pacjentów, którym trzeba pomóc, otaczając ich stosowną opieką.
Kiedy przeglądasz oferty prywatnych ośrodków leczenia uzależnień, zwróć uwagę na to, czy:
- pracują w nich certyfikowani specjaliści,
- pacjent obejmowany jest całościową opieką – może przejść procedurę detoksykacyjną pod okiem lekarza, ma szansę na psychoterapię indywidualną i grupową, może zostać objęty oddziaływaniami postterapeutycznymi (np. dołączyć do grupy wsparcia),
- plan dnia uwzględnia rozmaite formy aktywności, umożliwiające rozładowanie napięcia związanego z procesem dochodzenia do zdrowia (np. zajęcia rekreacyjne i treningi, filmoterapia, warsztaty, wykłady, praca w grupach zadaniowych itd.).
W dobrym ośrodku odwykowym przez całą dobę możesz zwrócić się do kogoś o pomoc. Nie zostajesz sam ze swoimi problemami. Powoli, ale efektywnie wychodzisz z nałogu i uczysz się żyć w trzeźwości – uczysz się stawiać opór temu, co Cię uzależnia i zniewala.
Czy prywatny ośrodek odwykowy jest lepszy niż państwowy?
Prywatny odwyk to rozwiązanie wybierane nie tylko ze względu na wysokie standardy usług medycznych i psychologicznych, ale także z uwagi na życzliwość i autentyczną empatię personelu (niektórzy specjaliści są osobami uzależnionymi albo współuzależnionymi, którym jednak udało się wyrwać ze szpon nałogu i wejść na drogę świadomej trzeźwości).
Dla pacjentów stających w obliczu poszukiwania dobrego ośrodka leczenia uzależnień ważny jest też fakt, że prywatna placówka odwykowa daje sto procent anonimowości – nie współpracuje z NFZ, nie prowadzi żadnych kartotek. Decyzja o przyjeździe do prywatnego ośrodka odwykowego nie sprawi, że będziesz figurować w rejestrze osób uzależnionych.
I jeszcze jedna zmienna: czas. W placówce państwowej czas oczekiwania na terapię może być bardzo długi – jak wspomniano na początku, uzależnienia to jeden z największych problemów cywilizacyjnych. Do placówki prywatnej zgłaszasz się, kiedy uznasz, że potrzebujesz pomocy i uzyskujesz termin przyjęcia. To Ty wybierasz ośrodek, a nie jesteś do niego kierowany, bo tu akurat jest miejsce.
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – co jeszcze oferuje
Dobry prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu oraz innych uzależnień traktuje swoich pacjentów z należnym im szacunkiem i zaspokaja wszystkie potrzeby współczesnego człowieka. Nie odcina od telefonu, komputera, mediów. Gwarantuje komfortowe warunki zakwaterowania w pokojach jedno- lub dwuosobowych z łazienkami oraz dba o zbilansowaną dietę i całodzienny dostęp do kawy i herbaty. Daje możliwość uzyskania przepustki.
Aby odzyskać panowanie nad swoim życiem, pacjent ośrodka odwykowego musi poczuć się bezpiecznie. W placówkach prywatnych szybko zyskuje się poczucie komfortu i bezpieczeństwa, co znacząco ułatwia i przyspiesza proces terapeutyczny.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień w województwie pomorskim
Jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych prywatnych ośrodków odwykowych w Polsce jest klinika leczenia uzależnień WANT w Szenajdzie w województwie pomorskim. Powstał on z myślą o osobach uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków czy hazardu, których stan zdrowia pozwala na samodzielne funkcjonowanie. To kameralny ośrodek, zlokalizowany wśród kaszubskich lasów i jezior, czyli w otoczeniu, które samo w sobie sprzyja powrotowi do psychicznej równowagi. Należy jednak mieć świadomość, że turnus terapeutyczny to nie wczasy – to 28 dni ciężkiej, ale efektywnej pracy nad sobą. Pracy, która skutkuje odzyskaniem panowania nad swoim życiem, zrozumieniem mechanizmu działania uzależnienia i odważnego postawienia pierwszych kroków na drodze do bycia trzeźwym alkoholikiem/lekomanem/narkomanem/hazardzistą.
W okresie blisko dziesięcioletniej działalności zaufało nam już ponad 1000 klientów. Dołącz do tej grupy – jeśli naprawdę zależy Ci na wyjściu z nałogu i zapanowaniu nad swoim uzależnieniem, czekamy na Ciebie w prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień WANT. Wielu z nas naprawdę wie jak to jest stawiać pierwsze kroki na drodze do trzeźwości – kiedyś byliśmy tam, gdzie Ty jesteś dzisiaj..
W przygotowaniu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski – pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka leczenia uzależnień WANT.
Najnowsze komentarze