Jak wybrać dobre krople do uszu dla dzieci i dorosłych?

Krople do uszu to jedne z częściej kupowanych i stosowanych leków przy objawach przeziębienia. W zależności od przyczyny bólu ucha warto wiedzieć, po jakie środki sięgnąć i kiedy lepiej skorzystać z pomocy lekarza. Sprawdź nasze rady!

  1. Czy ból ucha to niepokojący objaw?
  2. Jakie mogą być przyczyny bólu ucha?
  3. Czy krople są dobrym wyborem na zapalenie ucha?
  4. Jakie działanie ma salicylan choliny?
  5. Ostre zapalenie ucha środkowego – kiedy warto udać się do lekarza?

Krople do uszu mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Obecnie na rynku dostępne są preparaty dostępne bez recepty, które mogą skutecznie wspierać leczenie uszu, lecz w wielu przypadkach konieczne jest stosowanie środków dostępnych jedynie na receptę.

Czy ból ucha to niepokojący objaw?

Ból ucha może być objawem informującym o bezpośredniej chorobie narządu słuchu, lecz ze względu na silne unerwienie tej okolicy, może promieniować także z innych części ciała. Leczenie tego objawu powinno być odpowiednio dopasowane do przyczyny. W zależności od tego ból jest odczuwalny w ucho zewnętrznym, wewnętrznym czy środkowym może mieć zupełnie inną przyczynę.

Jakie mogą być przyczyny bólu ucha?

Krople do uszu stosowane są w przypadku różnego rodzaju stanów zapalnych uszu oraz dolegliwości bólowych. W przypadku bólu ucha zewnętrznego przyczyną zazwyczaj jest korek woskowinowy lub ciało obce. Jeśli jednak dolegliwości zlokalizowane są w uchu środkowych, ich przyczyną zazwyczaj jest stan zapalny ucha. Może mieć on postać ostrą, spotykaną najczęściej u dzieci, ale również przewlekłą. W niektórych przypadkach ból ucha wynika z przebytych wcześniej infekcji.

Czy krople są dobrym wyborem na zapalenie ucha?

Krople do uszu dla dzieci mogą być stosowane przy niewielkich infekcjach wirusowych, których objawy ustępują po kilku dniach. W takim przypadku zalecane są preparaty o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.

Prawidłowo przeprowadzonym płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego można dodatkowo wspomóc terapię farmakologiczną. Nie zaleca się jednak aplikowania do wnętrza ucha, kropli roślinnych i różnego typu domowych środków. Mogą one prowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie błony bębenkowej.

W przypadku dolegliwości bólowych u małych dzieci zaleca się natychmiastową konsultację lekarską, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują także zawroty głowy i wysoka gorączka.

Jakie działanie ma salicylan choliny?

Krople do uszu zawierające salicylan choliny mają działanie przede wszystkim przeciwbólowe. Doskonale sprawdzają się w objawowym leczeniu dolegliwości. Dodatkowo działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.

Jak dbać o zdrowie uszu?

Do czyszczenia uszu należy stosować specjalne środki pomagające szybko i skutecznie usunąć zalegającą woskowinę oraz innego typu zanieczyszczenia. Dodatkowo warto utrzymywać higienę ucha zewnętrznego i zabezpieczać je przed nadmierną wilgocią oraz ekspozycją na hałas.

Ostre zapalenie ucha środkowego – kiedy warto udać się do lekarza?

Jest to stan zapalny w obrębie ucha środkowego. Ze względu na silny ból oraz wysoką gorączkę, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Krople do uszu to preparaty aplikowane bezpośrednio do uszu. W zależności od zawartych w nich substancji czynnych są zalecane w leczeniu różnych schorzeń. W przypadku sporadycznych dolegliwości o małym nasileniu można próbować łagodzić objawy środkami dostępnymi bez recepty. Jeśli jednak ból jest silny i uporczywy, należy skonsultować się z lekarzem