Jak uniknąć podrażnień po depilacji? Podrażnienia to jeden z efektów ubocznych depilacji. Dlaczego powstają podrażnienia po depilacji? Jak usuwać zbędne owłosienie, aby uniknąć pieczenia i swędzenia skóry oraz czerwonych krostek nie tylko na nogach?

Może Cię zainteresować: Sposób na piękne nogi

Depilacja różnych części ciała nie tylko z pomocą maszynki do golenia, ale także specjalnych kremów oraz plastrów z woskiem to obowiązkowy element pielęgnacji kobiecego ciała. U mężczyzn także powstają podrażnienia po goleniu twarzy i są one spowodowane zakażeniem bakteryjnym mieszków włosowych. Jak jest w przypadku kobiet?

Golenie bez podrażnień

Czerwone krostki po goleniu to wynik działania bakterii wnikających w mikroranki powstałe na skórze podczas golenia. Najczęściej do zakażeń bakteryjnych dochodzi bezpośrednio w okolicy mieszków włosowych, a winowajcą infekcji są niestety bytujące na maszynce do golenia drobnoustroje oraz nasza własna flora bateryjna, która w sprzyjających okolicznościach szybko atakuje uszkodzoną skórę.

Zobacz także:  Czy meridia jest skuteczna – który lek jest skuteczniejszy adipex czy meridia ?

Czasami za powstawanie krost odpowiedzialne jest uczulenie po goleniu, które może być spowodowane składnikami zawartymi w żelu lub piance do golenia lub nawilżającym pasku, który występuje w większości maszynek dla kobiet i mężczyzn.

Co na podrażnienia po goleniu?

Nie ma się co oszukiwać, że krostki po depilacji nie wpływają na nasz komfort, dlatego warto wypróbować sposoby, które pozwalają ich uniknąć.

Skutecznym sposobem na udaną depilację maszynką (w przypadku maszynki do golenia wielorazowego użytku), jest jej dokładne umycie i zdezynfekowanie po każdym użyciu oraz przed kolejnym goleniem. Maszynka musi zawsze dokładnie wyschnąć i nie powinna być przechowywana na brzegu wanny, gdzie często gromadzi się woda. Wkładanie mokrej maszynki do szafki łazienkowej także nie jest dobrym pomysłem. Maszynkę z powodzeniem zdezynfekujesz każdym środkiem do odkażania ran np. w sprayu lub zwykłym spirytusem salicylowym.

Co zrobić na podrażnienia po goleniu?

Depilując nogi i inne części ciała kremami lub piankami, należy przestrzegać zaleceń producenta. Preparat nakładamy na umytą i osuszoną skórę i usuwamy po czasie, który zaleca producent. Pozostawienie kremu do depilacji na skórze przez dłuższy czas, może skutkować nie tylko podrażnieniem w postaci swędzenia i pieczenia skóry, ale nawet jej poparzeniem!

Jak uniknąć podrażnień po depilacji? Krostki i podrażnienia przestaną być problemem, gdy nie będziesz bezpośrednio po depilacji korzystać z kąpieli w basenie, rzece, morzu, czy stawie oraz się opalać – jeżeli chcesz korzystać z uroków lata, koniecznie wykonaj depilację wieczorem, aby skóra przez noc zdążyła nieco się zregenerować. W przypadku uporczywie powracających podrażnień zastosuj na skórę po depilacji specjalny balsam lub delikatny środek antyseptyczny. Nigdy nie stosuj depilacji tuż przed wielkim wyjściem, kiedy masz zamiar założyć krótką sukienkę lub spodnie!

Depilacja miejsc intymnych kremem lub maszynką także może spowodować podrażnienia. Tutaj najlepiej stosować jedynie jednorazowe maszynki do golenia, aby zmniejszyć ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz wyjątkowo delikatne kremy do depilacji miejsc intymnych. Warto pamiętać, że depilacja warg sromowych może dodatkowo sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych, więc jeżeli masz do nich skłonność, musisz szczególnie uważać na zachowanie higieny w czasie i po depilacji.

Z losowo wybranej kategorii: Wzory sukien ślubnych – Wyjątkowe suknie ślubne

Czym najlepiej depilować miejsca intymne? Depilacja intymna to sprawa czysto indywidualna. Warto przetestować różne metody, aby sprawdzić, która z nich najmniej sprzyja podrażnieniom i jest najwygodniejsza w stosowaniu.

Autor: Wiktoria Jarczewska