Rogowacenie skóry może mieć wiele przyczyn. Jednak często występuje ono na skutek zmian hormonalnych czy niewłaściwej pielęgnacji. Może być także związane z AZS czy łuszczycą. Takiemu defektowi sprzyja także otyłość. Warto poznać sposoby jak walczyć właśnie z rogowaceniem skóry.

Właściwa dieta kluczem do piękna Twojej skóry

Prawda jest taka, że niewłaściwa dieta i niedobory sprawiają, że skóra staje się matowa, a do tego jeszcze bardzo wysuszona. Dieta, która oparta jest na jedzeniu śmieciowym typu fast food jest kaloryczna, ale pod względem substancji odżywczych jest bardzo uboga. Dlatego czas na zmianę nawyków żywieniowych. Należy stawiać na jedzenie zdrowe i lekkostrawne. Przede wszystkim bazą każdego posiłku powinny być warzywa. Warto również jadać owoce, produkty pełnoziarniste oraz ryby, które są bogate w witaminy oraz kwasy Omega-3. Jednocześnie w przypadku bardzo zrogowaciałej skóry należy zwiększyć podać witaminy A oraz C. Zmniejszają one intensywność stanów zapalnych, ale też pozwalają na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Należy więc jeść owoce cytrusowe, kiwi, ale też marchew czy wątróbkę kurzą. Nie zapomnijcie jeszcze o właściwym poziomie nawadniania się. Otóż nie wystarczy tylko wypić szklanki czy dwóch wody. Trzeba wypijać przynajmniej dwa litry wody niegazowanej. Można do niej dodać sok z cytryny czy odrobinę ogórka, a nawet soku z aloesu.

Pielęgnacja skóry zrogowaciałej – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja skóry zrogowaciałej powinna opierać się na nawilżaniu, ale też łagodzeniu podrażnień czy szczypania. Na pewno należy wybierać produkty kosmetyczne, które w swoim składzie mają ceramidy. Otóż właśnie one odbudowują strukturę skóry, jednocześnie tworząc film ochronny. Dzięki temu zanieczyszczenia nie dostają się w głąb skóry. Poza doskonałymi właściwościami regeneracyjnymi nawilżają skórę i chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV czy też zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warto też wybierać dermokosmetyki, które w składzie mają mocznik. Wpływa on na jej lepszą przepuszczalność warstwy rogowej. Dzięki temu do wnętrza dostaje się więcej składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest także to, że mocznik ma działanie złuszczające.

Dobre nawilżenie, ale i łagodzenie napięcia

Skóra zrogowaciała jest napięta, może piec, ale może też stracić swoją elastyczność. Dlatego też jej pielęgnacja powinna być w pełni przemyślana i świadoma. Zacznijmy może od nawilżenia. Poza kosmetykami z ceramidami czy mocznikiem można spróbować też olejków, choćby rycynowego czy kokosowego. Smarujemy podrażnione miejsca i czekamy przez około 20 minut. Po tym czasie możemy już wziąć chłodny prysznic i umyć ciało emolientami, które mają dobre właściwości nawilżające. Warto także stosować żel z aloesu. Należy wycisnąć go z gałązki, a następnie nałożyć na podrażnioną skórę. Bardzo skuteczna jest maseczka z owsianki, która swoją drogą także dobrze nawilża. Wystarczy zalać szklankę płatków owsianych połową szklanki mleka, które musi być ciepłe. Całość mieszamy i czekamy aż masa zgęstnieje i wystygnie. Potem dodajemy do niej kilka kropel olejku rycynowego i nakładamy na skórę. Dla złagodzenia podrażnień i napięcia można zastosować jeszcze sok z limonki. Wystarczy tylko nasączyć nim wacik, a potem przykładać w miejsca, które są najbardziej suche.