W ostatnim czasie w Polsce i na świecie wzrosła wśród ludzi świadomość dotycząca zdrowego jedzenia. Jak się zdrowo odżywiać? To pytanie jest obecnie bardzo częstym tematem rozmów i dyskusji.
Dużą rolę w propagowaniu zdrowego stylu życia, który w dużej mierze opiera się właśnie na diecie, ma Internet oraz obecny trend panujący w mediach społecznościowych. Mnóstwo trenerów personalnych, dietetyków czy konsultantów z zakresu zdrowego jedzenia przeniosło tam swoją działalność i z powodzeniem prowadzą swoje profile np. na Instagramie, motywujący w ten sposób rzesze ludzi.
Zobacz także: ciąża objawy początkowe
Podstawowe zasady zdrowego odżywiania pozostają jednak niezmienne od wielu, wielu lat. Jak się zdrowo odżywiać? Na pewno trzeba stosować się do kilku naczelnych reguł i ich przestrzegać. Dzisiaj przedstawimy kilka najważniejszych oraz przykładowy jadłospis na jeden dzień.
Przede wszystkim ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Bez tego ani rusz. Butelka lub szklanka z wodą powinny być nieodłącznym elementem dnia dla osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia. Wszelkie napoje gazowane i mocno słodzone soki powinny na zawsze zniknąć z naszych szafek.
Może Cię zainteresować: Farsz do tortilli z kurczakiem
Kolejną ważną zasadą jest regularne dostarczanie swojemu organizmowi posiłków, nie należy jeść dwóch obfitych posiłków, lecz kilka mniejszych. Dzięki temu nasz organizm zawsze otrzyma odpowiednią dawkę energii, a my nie będziemy podjadać między posiłkami.
Aby się zdrowo odżywiać warto pamiętać o dwóch wrogach takiego stylu życia – cukrze i soli. Te dwa składniki spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić nasz organizm do wielu schorzeń cywilizacyjnych.
Warto stosować je w umiarze lub nawet całkowicie z nich zrezygnować. Pamiętajmy, że sól i cukier występują w dużej ilości w niemal każdym produkcie spożywczym (czasami jogurt, sok lub nawet ketchup zawierają w sobie kilkanaście łyżeczek cukru). Zatem najlepsza rada, to dokładne czytanie etykiet w sklepach i sprawdzanie ilości cukru i soli.
Przykładowy jadłospis na jeden dzień
Śniadanie: owsianka na mleku lub wodzie, dodatek sezonowych owoców, pestek lub bakalii (według uznania)
II śniadanie: sezonowy owoc lub koktajl (zmiksowane owoce z jogurtem lub wodą mineralną, doprawione sokiem z cytryny i miodem)
Obiad: dorsz gotowany na parze, przyprawiony czosnkiem i sokiem z cytryny z dodatkiem sałatki (miks sałat, pomidorki koktajlowe, papryka czerwona, ogórek)
Podwieczorek: marchewka pokrojona w słupki z domowym dipem (jogurt naturalny, musztarda, ulubione zioła, sól, pieprz)
Kolacja: pieczona cukinia i bakłażan z serem typu feta
Ogólnie fajnie napisany artykuł, ale już odchodzi się od jedzenia 5-6 posiłków dziennie, ponieważ układ pokarmowy również musi odpoczywać.
Np. w diecie ketogenicznej, jemy dwa-trzy posiłki i organizm wraca do zdrowia – dlaczego tak się dzieje, to juz można sobie wyszukać informacji o tym żywieniu.
Nawet w biochemii jest napisane, ze nie powinno się jeść więcej niż 100 g węglowodanów, ze względu na to, ze nadmiar cukrów w organizmie po prostu osłabia organizm – co powinniśmy wówczas jeść idąc taką drogą, to już warto samemu porządnie się zastanowić.
Często porównuje się sól do cukru. O szkodliwości cukru wiemy już sporo, ale jak wyżej wspomniałem, cukier jest w porządku, jesli nie przekraczamy jej ilości na dobę, a jeśli chodzi o sól, rezygnując z niego, wcale nam się zdrowie nie polepszy, bo nie ma badać, że sól szkodzi, a wręcz likwidacja soli całkowita spowoduje hiponatremie.
Najważniejsze, by niczego nie brać dosłownie i czytając pewne artykuły w sieci, warto się nad nim szczerze zastanowić i nie podejmować pochopnie decyzji.
Pozdrawiam,
Dietetyk i Trener Personalny