Wyrostek robaczkowy to część układu pokarmowego człowieka. Znajduje się przy jelicie grubym. Jedną z przypadłości związanych z wyrostkiem jest zapalenie, które często zdarza się nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Jak rozpoznać tę przypadłość oraz jakie są jej przyczyny? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest wyrostek robaczkowy?
Długość wyrostka robaczkowego wynosi około 10 cm i znajduje się w okolicach prawego podbrzusza. Pomimo iż naukowcy nadal badają rolę wyrostka w organizmie człowieka, podejrzewa się, że jest on ważnym elementem służącym kształtowaniu odporności dzieci. Jednym z najczęstszych dolegliwości związanych z wyrostkiem jest zapalenie, które objawia się silnym bólem brzucha. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, która kończy się chirurgicznym usunięciem wyrostka.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego jest zamknięcie jego światła. Zdarza się ono w przypadku ciał obcych pojawiających się w jelitach, a także przy zaleganiu mas kałowych czy pasożytach bytujących w jelitach. Może zdarzyć się również w sytuacji nowotworów i owrzodzeniach. Kiedy zostanie zablokowany odpływu śluzu z wyrostka robaczkowego, w jego świetle następuje wzrost ciśnienia, przez co dochodzi do uciskania naczyń krwionośnych i martwicy. Skutkiem jest wylanie się treści wyrostka do jamy brzusznej, co prowadzi do zapalenia otrzewnej. Kiedy ścianki wyrostka są owrzodzone, może dojść do podrażnień związanych z działaniem bakterii znajdujących się w jelitach, może to skutkować powstawaniem zapalenia wyrostka robaczkowego.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – jakie są objawy?
Objawy wyrostka u dorosłych są często łatwe do przeoczenia, szczególnie w pierwszej fazie, gdzie występuje ból brzucha. Ból ulega stopniowemu nasilaniu się, a w końcowym etapie jest bardzo uciążliwy i trudny do wytrzymania. Pacjenci najczęściej uskarżają się na ból podbrzusza, w okolicach pępka i po prawej stronie. Ból nasila się także przy zmianie pozycji.
Spośród innych, często pojawiających się objawów wyróżnia się:
- nudności,
- wymioty,
- brak apetytu,
- podwyższona temperatura ciała,
- zaparcia lub biegunka,
- parcie na mocz.
Ważne! Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka osoby w wieku od 5 do 40 roku życia.
Pomimo iż na początku ból może być lekki, z chwilą rozwoju zapalenia, już po kilkunastu godzinach jest trudny do zignorowania. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, gdyż stan zapalny wyrostka może grozić rozlaniem się jego zawartości do jamy brzusznej, co bezpośrednio może zagrażać życiu pacjenta (zapalenie otrzewnej).
Leczenie i rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego
Podczas wizyty u lekarza, pacjent badany jest palpacyjnie. Dodatkowo pobierana jest krew do oznaczenia CRP. Czasami lekarz może zlecić również wykonanie badania USG jamy brzusznej. Dzięki temu można w łatwy sposób zdiagnozować przyczyny dolegliwości bólowych. Bardzo pomocnym w zdiagnozowaniu zapalenia wyrostka robaczkowego jest dodatni objaw Jaworskiego. To badanie, podczas którego pacjent w pozycji leżącej, ma podniesioną nogę w górę. Kiedy opuszcza ją w dół, lekarz uciska okolice wyrostka. W przypadku zapalenia pacjent będzie odczuwał silny ból. Jedyną metodą leczenia jest jego chirurgiczne usunięcie. Zbagatelizowanie zapalenia wyrostka robaczkowego zagraża życiu i zdrowiu pacjenta, dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.
Najnowsze komentarze