Blizny po trądziku są często zmartwieniem wielu osób, które przez długi czas cierpiały na duży trądzik, pojawiają się zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych. Jak sobie z nimi radzić i jak je zmniejszyć?

Blizny po trądziku często wyglądają nieestetycznie i są powodem wielu kompleksów i dyskomfortu, zwłaszcza dla młodych dziewczyn i kobiet.

Aby wybrać najbardziej właściwy dla swojej skóry proces leczenia powstałych blizn po trądziku warto udać się do dermatologa, który obejrzy nasze blizny i pomoże wybrać najlepszą dla nas metodę. W przypadku łagodniejszych zmian stosuje się specjalne produkty wybielające i złuszczające. Takie preparaty posiadają w swoim składzie substancję, które pomogą leczyć blizny. Czasami dermatolog zaleca również stosowanie produktów z kwasem glikolowym.

Przeczytaj też: Trądzik różowaty

Również w przypadku mniejszych zmian poleca się korzystanie z zabiegu mikrodermabrazji, można go wykonać niemal w każdym salonie kosmetycznym. Polega on na dokładnym mechanicznym ścieraniu naskórka, jest to coś w rodzaju mocnego i głębokiego peelingu. Taki zabieg poprawia wygląd skóry i pomaga się pozbyć martwego naskórka.

Losowo wybrany temat: Czeska apteka internetowa adipex / Czy adipex i meridia uzależnia ?

Kolejnym sposobem na pozbycie się kłopotliwych blizn po trądziku jest kolagen. Kolagen pomaga zmniejszać widoczność zmian i ujednolica przebarwienia, wspiera też proces gojenia się skóry i wzmaga produkcję nowego kolagenu w skórze.

W przypadku dużych blizn oraz przebarwień po trądziku można je usunąć za pomocą lasera. Aby osiągnąć pozytywny efekt trzeba poddać się kilku laserowym zabiegom, więc na efekt końcowy trzeba trochę poczekać, ale pierwsze zmiany będą widoczne już po jednej serii. Jest to bardzo skuteczna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda, którą doceniło wiele kobiet borykających się ze zmianami potrądzikowymi.

Istnieją również domowe i naturalne sposoby, które niektórym osobom mogą pomóc uporać się z problemem blizn i przebarwień. Wszystko zależy oczywiście od wielkości blizn i indywidualnych uwarunkowań, ale warto spróbować również takich sposobów. Jednym z nich jest stosowanie na blizny soku z cytryny, który ma działanie wybielające. Ta metoda jednak nie jest dobra dla osób z wrażliwą skórą, bo może ją podrażnić. Innym sposobem jest używanie soku z aloesu lub oliwy z oliwek albo oleju lnianego na miejsca z bliznami.

Może Cię zainteresować: Trądzik u dorosłych dieta

Pomimo tego, że blizny po trądziku nie wyglądają dobrze i wydają się być dużym problemem, to istnieje wiele sposobów na to, aby znacznie zmniejszyć ich widoczność albo pozbyć się ich na zawsze. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od metody, na którą się zdecydujemy musi uzbroić się w cierpliwość, bo ubytki w skórze, które powstają na wskutek uszkodzeń mechanicznych, wymagają czasu na regenerację.