Polska zima od kilku lat nie daje się szczególnie we znaki mieszkańcom miast, ale prawda jest taka, że mroźna aura może zaskoczyć nas praktycznie w każdej chwili. Należy zatem być przygotowanym na taką ewentualność. Inaczej wygląda sytuacja w górach – tam śnieg i minusowe temperatury pojawiają się co roku. Warto mieć na uwadze, że nawet, jeśli górski trekking zaczyna i kończy się na przemierzaniu Doliny Kościeliskiej, powinno się zadbać o założenie na siebie właściwej odzieży.
Jak ubierać się na wyprawy górskie?
Przede wszystkim trzeba mieć na względzie to, aby kompletować swoje ubranie na tzw. cebulkę. Chodzi o nakładanie na siebie warstw – np. podkoszulek na ramiączkach, bawełniana bluzka z długim rękawem, polar i kurtka zimowa The North Face. Dzięki temu łatwiej jest zachować odpowiednią ciepłotę ciała, jednocześnie zapobiegając przegrzewaniu. Oczywiście nie można zapominać o produktach takich jak czapki zimowe. Przez głowę ucieka spora ilość ciepła, warto zatem zatrzymywać je dla siebie, aby po prostu czuć się bardziej komfortowo.
Istotne jest również to, aby inwestować w ubrania wykonane z wysokiej jakości materiałów. Odzież turystyczna najczęściej wykorzystuje specjalne technologie, które do minimum zmniejszają ryzyko zapocenia się, przemoknięcia lub odczucia przykrych skutków porywistego wiatru.
Zima w mieście
Zimowa aura w przestrzeni miejskiej także potrafi nieźle dać w kość. W tym przypadku jednak nie ma potrzeby ubierania na siebie kilku warstw materiałów i noszenia odzieży wykorzystującej bardzo zaawansowane systemy. Oczywiście można to robić – z pewnością nie będzie to nawet w najmniejszym stopniu szkodliwe, jednak nie jest niezbędnie konieczne. Co zatem nosić, aby nie zmarznąć? Mamy następujące propozycje:
- wełniane swetry – mogą być uszyte z wełny merino, kaszmiru lub moheru. Materiał ten dobrze grzeje i zapewnia komfortowe warunki noszącej je osobie;
- porządne polary – warto pamiętać, że polar polarowi nierówny, najlepiej wybierać więc produkty pochodzące z oferty renomowanych marek;
- kurtki puchowe z naturalnym wypełnieniem – np. z puchem kaczym;
- płaszcze wełniane – warto inwestować w te zawierające w sobie minimum 50% wełny.
Korzystając z powyższych porad, z pewnością nie odczuje się zimy tak dotkliwie, jak bywało to wcześniej. Świadomość rodzaju oraz jakości noszonych tkanin ma potężny wpływ na wygodę i poczucie luksusu. Wbrew pozorom ubrania tego typu wcale nie należą do najdroższych, ale co najważniejsze, stanowią inwestycję na długie lata.
Co nas nie ogrzeje?
Wiele sieciowych sklepów odzieżowych proponuje swoim klientom budżetowe rozwiązania, które niestety nie są w stanie zapewnić komfortu noszącym. Osoby, które nie chcą marznąć zimową porą, powinny zrezygnować z kurtek wypełnionych sztuczną watą, poliestrowych płaszczy i akrylowych swetrów. Choć odzież tego typu często jest bardzo ładna, to niestety nie wykazuje ona właściwości, które są szczególnie doceniane podczas niskich temperatur panujących na zewnątrz. Poza tym trzeba również brać pod uwagę, że produkcja takiej odzieży niewiele ma wspólnego z ekologicznym stylem bycia.
Najnowsze komentarze