Alergia to choroba, która dotycz bardzo wielu osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawy alergii mogą być bardzo nasilone, więc warto dowiedzieć się co zrobić, aby z nią skutecznie walczyć. Nie ma oczywiście jednej metody leczenia i profilaktyki, która pomoże wszystkim, ale zawsze można spróbować zminimalizować swoje objawy różnymi środkami.

Rozwój cywilizacyjny wzmaga alergie wśród dzieci

Powszechność alergii w dzisiejszym świecie jest związana z rozwojem cywilizacyjny, a w szczególności z zanieczyszczeniami powietrza i smogiem, który może być bardzo niebezpieczny dla osób cierpiących na alergię i astmę oraz z  dodawaniem konserwantów do żywności i toksycznymi substancjami, z którymi mamy kontakt.

Zobacz też: Jak budować odporność?

Rodzaje alergii

Alergię możemy podzielić na pokarmowe, skórne i wziewne. Każda z nich daje inne objawy. Alergie pokarmowe nasilają się po zjedzeniu produktu, na który mamy uczulenie i powodować duszności lub wysypkę. Alergie skórne charakteryzują się występującą pokrzywką, uczuleniami i innymi zmianami skórnymi. Alergie wziewne, to alergie na wszelkie pyłki, trawy, kurz i roztocza. Głównymi objawami tego typu alergii jest uciążliwy katar, kichanie, wysuszenie błon śluzowych nosa i gardła czy kaszel. Niekiedy silne objawy alergiczne mogą powodować nawet duszności czy wstrząs anafilaktyczny, który jest niebezpieczny dla życia. Aby dowiedzieć się na co mamy alergię wystarczy udać się do alergologa i zrobić testy alergiczne, które wykryją z czym mamy problem.

Alergia jak leczyć?

Alergie leczy się środkami farmakologicznymi, tabletkami, kroplami do nosa itd. Można też poddać się szczepieniom odczulającym, jednak zazwyczaj trwają one kilka lat i nie dają stu procentowej gwarancji pokonania alergii. Jeśli mamy uczulenie na sierść czy pyłki traw to musimy unikać zwierząt oraz monitorować kalendarz pyleń. Jeśli cierpimy na alergie pokarmową to musimy zrezygnować z produktu, który nas uczula.

Warto przeczytać: Skaza białkowa objawy

Dom alergika

Dom alergika powinien być jak najbardziej czysty, zwłaszcza jeśli mówimy o uczuleniu na kurz. Należy bardzo często przecierać meble, podłogi i parapety. Najlepiej zrezygnować w pokoju, w którym się śpi z ciężkich zasłon, koców i bibelotów, które zbierają kurz. Warto też założyć na okna antyalergiczne siatki i często zmieniać pościel. Ważne jest również nawilżania powietrza w mieszkaniu, aby nie było za suche, gdyż to może zwiększać objawy alergii. Warto też zdrowo się odżywiać i korzystać z mocy ziół i naturalnych środków, bardzo dobre działanie antyalergiczne wykazuje np. olej z czarnuszki egipskiej.