Dezynfekcja pozwala na utrzymanie odpowiedniej higieny – eliminacja zanieczyszczeń, bakterii i wirusów w znacznym stopniu ogranicza rozprzestrzenianie się chorób. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dokładne oczyszczanie nie tylko dłoni, ale i powierzchni, z którymi występuje kontakt fizyczny. Jak dezynfekować powierzchnie? Które metody dezynfekcji wybrać?

Metody dezynfekcji powierzchni

Dezynfekcja powierzchni jest niezwykle ważna w miejscach, gdzie przebywa wiele osób i może wystąpić ryzyko zarażenia chorobami: w sklepach, salonach kosmetycznych czy fryzjerskich, nie wspominając już o gabinetach lekarskich, szpitalach i wszelkiego rodzaju placówkach medycznych. Występuje tu konieczność stosowania sterylizacji, odpowiedniej do rodzaju odkażanej powierzchni, która zapewnia efektywne pozbycie się zanieczyszczeń, siedlisk bakterii i wirusów.

Metod dezynfekcji jest kilka, a wśród nich wyróżnia się trzy główne kategorie: dezynfekcję chemiczną, chemiczno-termiczną oraz fizyczną. Ta ostatnia obejmuje odkażanie powierzchni oraz sprzętu za pomocą pary wodnej o odpowiedniej temperaturze lub niszczenie drobnoustrojów za pośrednictwem promieniowania UV, które działa zarówno na bakterie i wirusy znajdujące się na przedmiotach, jak i te unoszące się w powietrzu.

Najpopularniejszą formą dezynfekcji jest jednak chemiczne odkażanie. Środki do dezynfekcji, używane do czyszczenia powierzchni, mają różną formę. Mogą to być preparaty alkoholowe, utleniacze bądź środki kwasowe czy zasadowe. Należy zawsze dostosować substancję dezynfekującą do rodzaju czyszczonej powierzchni. Warto pamiętać o różnicy pomiędzy dezynfekcją a odkażaniem. Samo odkażanie zabija większość drobnoustrojów, jednak to dezynfekcja pozostaje miarodajną metodą niszczenia wirusów, bakterii i grzybów, usuwając je nawet w 100%.

Dezynfekcja powierzchni – czego użyć?

Do stosunkowo małych powierzchni skuteczne okażą się preparaty na bazie alkoholu, jednak przy sterylizacji wielkopowierzchniowej trzeba zastosować metody, które pozwolą na optymalizację całego procesu. Odpowiednie będą środki zawierające chlor. Jeśli zachodzi potrzeba użycia alternatywnej metody dezynfekcji, warto wybrać sposób fizycznego niszczenia drobnoustrojów parą lub światłem.

Dezynfekcja powierzchni nie powinna omijać oczyszczania przedmiotów codziennego użytku, z którymi ma się częstą styczność, np. klawiatur, klamek i wszelkiego rodzaju uchwytów. W procesie zachowania higieny należy też pamiętać o dezynfekcji skóry dłoni, która ochroni przed przenoszeniem wirusów. Jeśli to możliwe, warto stosować jednorazowe rękawiczki i możliwie często myć dłonie.

Wszystkie preparaty niezbędne do dezynfekcji i zachowania odpowiedniej higieny, zarówno w miejscach publicznych, gabinetach lekarskich, jak i w biurach czy domach, znajdziesz w hurtowni medycznej lumamed.pl. Regularna dezynfekcja minimalizuje ryzyko zakażeń. Dobierz preparaty do rodzaju czyszczonych powierzchni i zadbaj o ochronę przed rozprzestrzenianiem się chorób.