Inhalator – niezastąpiony w infekcjach dróg oddechowych
Inhalatory od jakiegoś czasu są zalecane zarówno dzieciom, jak i dorosłym jako skuteczna pomoc w leczeniu infekcji dróg oddechowych oraz łagodzeniu uciążliwych objawów bardzo często występujących ostatnio alergii. Inhalator to urządzenie skuteczne, które posłuży nam przez bardzo długi czas.
- Inhalator – czym dokładnie jest?
- Jakie są typy inhalatorów?
- Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?
Inhalacje, czyli wdychanie substancji w celach leczniczych są stosowane od bardzo dawna. W medycynie tradycyjnej czy też ludowej wdychało się aromaty ziół i substancje przez nie wydzielane, nachylając się nad naczyniem z naparem. Dziś za pomocą inhalacji są też dawkowane leki na schorzenia dróg oddechowych czy też alergie. Dzięki inhalatorom jest to sposób bardzo skuteczny – polecany przez lekarzy dla dzieci i dorosłych – dlatego też dobrze jest mieć takie urządzenie w domu.
Inhalator – czym dokładnie jest?
Inhalator to urządzenie bardzo łatwo dostępne, które można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie i będziemy mieć pewność, że posłuży ono wszystkim domownikom przez bardzo wiele lat. Na czym więc polega konkretnie działanie inhalatora? Otóż inhalator to urządzenie, które ułatwia zabiegi lecznicze polegające na wdychaniu różnych roztworów leków. Leki te to przeważnie substancje, które rozkurczają oskrzela i pomagają pozbyć się z nich wydzieliny. W ten sposób leki działają bardzo skutecznie. A to dlatego, że para czy aerozol wytworzone przez inhalator dostarczają lek wprost do pęcherzyków płucnych i do drzewa oskrzelowego. W ten sposób przed działaniem niepożądanym leku jest na przykład chroniona śluzówka żołądka (która może zostać podrażniona na przykład przy tradycyjnym, doustnym, podaniu leku, np. antybiotyku). Inhalatory są skuteczne przy infekcyjnych chorobach układu oddechowego, astmie czy alergiach. Do najczęściej aplikowanych w sposób wziewny leków należą: leki przeciwzapalne i antybiotyki. Często też w celu nawilżenia dróg oddechowych stosuje się roztwory z solą fizjologiczną.
Jakie są typy inhalatorów?
Inhalator występuje w różnych odsłonach. Do najpopularniejszych należą inhalatory mechaniczne i ultradźwiękowe. Te pierwsze nadają się do wszystkich rodzajów leków i dla ludzi w różnym przedziale wiekowym – także małych dzieci i seniorów. Takie inhalatory mają maskę (w różnych rozmiarach), końcówkę do nosa lub ustnik – a głównym zadaniem takiego inhalatora jest wytwarzanie aerozolu (dzięki kompresorowi), który jest potem wdychany. W inhalatorze ultradźwiękowym aerozol jest wytwarzany dzięki specjalnej przetwornicy, której fale dźwiękowe rozbijają lek na cząsteczki. Taki inhalator nie jest wskazany do: antybiotyków, leków steroidowych i zawiesin (leki stają się mniej skuteczne lub nie działają w ogóle). Inhalatory ultradźwiękowe są też dość drogie. Za to ich zaletą jest cicha praca i niewielki rozmiar.
Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?
Aby inhalator służył nam przez długi czas i był przydatny dla wszystkich członków rodziny, ważne jest, by był uniwersalny. Co to oznacza? Po prostu tyle, by można było za jego pomocą aplikować różne rodzaje leków ludziom w różnym wieku. Warto też wybrać inhalator, który cicho pracuje – jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, gdyż urządzenie nie będzie wywoływało strachu. W przypadku dzieci ważna jest także prędkość przepływu powietrza i nebulizacji, a to dlatego, że dzieci nie są zbyt cierpliwe, więc im szybciej przeprowadzona inhalacja, tym lepiej (również wiąże się to z jej skutecznością). Ważne jest też, aby nasz inhalator (nebulizator) rozbijał lek na jak najmniejsze cząsteczki.
Inwestycja w zdrowie to dobra inwestycja – zwłaszcza wtedy, gdy przynosi zadowalające efekty. A takie są pewne w przypadku stosowania inhalatora.
Najnowsze komentarze