Mezoterapia jest zabiegiem podczas którego następuje podanie substancji czynnych bezpośrednio w skórę przy pomocy igły – w takim przypadku będzie to mezoterapia igłowa – lub za pomocą metody elektroporacji – w takim przypadku mówimy o mezoterapii bezigłowej. Za pomocą tej metody możemy wstrzyknąć zarówno witaminy, jak i kwas hialuronowy czy aminokwasy i sole mineralne.

Mezoterapia jest także jedną z metod leczenia nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia. Przy odpowiednio dobranych preparatach odżywczych skóra głowy regeneruje się, a włosy znacznie się wzmacniają. Takie leczenie pomaga także zapobiegać nawrotom łupieżu.

Kto może wykonywać taki zabieg? Według przepisów, które obowiązują czyli zgodnie z umową o zakładach opieki zdrowotnej, Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, a także kosmetyczne oraz tatuażu i odnowy biologicznej, kosmetolog oraz kosmetyczka mogą wykonywać zabiegi, które niezdefiniowane są jako zabiegi lecznicze. Co to oznacza? Wszelkie zabiegi, które mają służyć upiększeniu lub regeneracji oraz pielęgnacji ciała, o ile nie oznaczaja leczenia choroby lub przywracania funkcji ciała mogą być wykonywane przez kosmetyczki i kosmetologów. Kwas hialuronowy (jedna z substancji podawana podczas mezoterapi) nie jest zarejestrowany jako substancja lecznicza. Służy on jedynie do biorewitalizacji skóry. Badając to także pod innym kątem – kosmetyczki mają prawo do wykonywania zabiegów dotyczących przerywania ciagłości tkanek. Do tego typu zabiegów nie jest wymagane wykształcenie medyczne.

Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej – książka dla specjalistów

Książka Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej, będzie idealną propozycją lektury dla rozwijających się kosmetyczek oraz kosmetologów, ale także lekarzy medycyny estetycznej, którzy chcą poszerzyć asortyment wykonywanych zabiegów. Książka jest opisem krok po kroku, z której może skorzystać nawet początkująca osoba. Zawiera 165 kolorowych ilustracji, które są szczegółowo opisane. To swojego rodzaju wstęp do mezoterapii. W książce tej omówione są jej różne aspekty oraz dodatkowe możliwości i zabiegi, które tworzone były w odpowiedzi na specjalne potrzeby. Szczegółowo omówione zostały m.in zabieg, który polega na odmładzaniu skóry (Mesolift), czy zabieg na wypadanie włosów (MesoHair). Wszystkie metody są opisane krok po kroku i zawierają szczegółowo dane.

Poruszone także zostały dodatkowe kwestie, jak chociażby kwestie prawne. Opisane są także różnego rodzaju substancje aktywne. W skład ten wchodzą także materiały oraz dodatkowe techniki. To ogromna dawka wiedzy, która z pewnością będzie interesująca dla kogoś, kto planuje swoją zawodową przyszłość związać z kosmetologią.

O autorach – Dr Britta Knoll i Dr Gerhard Sattlerjest

Dr Britta Knoll to przewodnicząca German Mesotherapy Association. Poznawała tajniki mezoterapii już ponad 25 lat temu. Zaczynała w Paryżu u samego twórcy tej metody – Michela Pistora. Metoda ta na tyle przypadła jej do gustu, że skupiła się nie tylko na jej badaniu, ale także stosowaniu oraz rozpowszechnianiu.

Drugim autorem tej książki jest Dr Gerhard Sattler. Jest on Przewodniczącym Stowarzyszenia Chirurgii Estetycznej w Niemczech, a także Dyrektorem Wykonawczym Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Dermatologicznej. Posiada bardzo szeroką wiedzę w tej dziedzinie, więc jest także członkiem innych specjalistycznych towarzystw naukowych. Dodatkowo kieruje Kliniką Rosenpark w Darmstadt. Ma na swoim koncie także inne dzieła jak: Ilostrowany Atlas Terapii Kwasem botuliowym.