Piwo bezalkoholowe podbija europejski rynek, cały czas się rozwijając i wprowadzając nowe smaki. W asortymencie dużych sklepów oraz mniejszych osiedlowych mamy duży wybór piw bezalkoholowych, lecz znalezienie piwa bezalkoholowego w dobrym składzie może sprawić wiele trudności. Ten rodzaj napoju jest doceniony przez wielu, ze względu na możliwość kierowania autem. Jego klasyczny smak przypomina tradycyjne piwo z alkoholem.

Piwo bezalkoholowe i kalorie, pewnie wiele z was zadaje sobie pytanie — ile zawiera kalorii? Ten trunek, dzięki bogactwu związków mineralnych oraz przeciwutleniaczy nawadnia nasz organizm. W tym artykule dowiesz się, ile kalorii ma piwo bezalkoholowe, co zawiera oraz jak przebiega proces powstawania piwa bezalkoholowego. Jak wpływa na niektóre narządy oraz zapoznacie się z zaletami picia tego napoju.

Jak powstaje piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe powstaje praktycznie w ten sam sposób co tradycyjne piwo z alkoholem. Wytwarzane jest z wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu, a następnie przechodzi proces fermentacji alkoholowej z użyciem odpowiednich szczepów drożdży piwowarskich.

Proces fermentacji zostaje przerwany chwile przed wytworzeniem alkoholu, pozwoli to zachować wszystkie walory smakowe, zapachowe oraz odżywcze, jakie występują w piwie bezalkoholowym.

Czy wiesz, że piwo bezalkoholowe zawiera w swoim składzie niewielkie ślady etanolu, zbliżone do kiszonej kapusty lub kefiru. Jeśli jesteś na diecie zapewne, sprawdzasz ilość kalorii w produkcie, w piwie bezalkoholowym kalorie występują w niewielkiej ilości, w porównaniu do trunków niskoalkoholowych lub wysoko procentowych. Dlatego, niektóre alkomaty, bezpośrednio po spożyciu mogą wykazać drobną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Możesz zawsze sam się przekonać wyposażając się alkomat osobisty na przykład pro x-5 plus lub też badając się na komisariacie. W tym należy podkreślić, że istnieje wiele różnych czynników, które w danym momencie mogą wpłynąć na totalnie zerowy wynik.

Zwracaj uwagę na skład podany na etykiecie, unikaj produktów dosładzanych lub sztucznie aromatyzowanych.

Kaloryczność

Piwo bezalkoholowe to napój, który jest uwielbiany przez kierowców, sportowców oraz kobiety, które dbają o spożywane kalorie. Często po dokładnym sprawdzeniu składu i ilości procentów sięgają po niego kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Porcja 500 ml napoju zawiera 100 kcal, czyli dwukrotnie mniej niż klasyczne piwo, dzięki wytrąceniu alkoholu. Ten proces sprawia, że piwo staje się niskokaloryczne. Należy jednak pamiętać o cukrach prostych, które znajdują się w każdym piwie i w połączeniu z chmielem nasilają apetyt. Indeks glikemiczny piwa bezalkoholowego jest dość wysoki to około 90-110, w porównaniu do zwykłego cukru, którego indeks glikemiczny wynosi 100. Kalorie w piwie bezalkoholowym mogą być wysokie ze względu na dodatki syropu smakowego lub soków owocowych.

Unikaj w sklepach piw bezalkoholowych, które w składzie zawierają konserwanty, mogą mieć negatywny wpływ na późniejsze funkcjonowanie organizmu. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą te, które mają prosty skład jak piwa z alkoholem. Im mniejsza zawartość produktów w składzie, tym lepsze dla naszego zdrowia.

Indeks glikemiczny piwa bezalkoholowego.

Indeks glikemiczny to ważny wskaźnik dla osób zmagających się z chorobą, jaką jest cukrzyca i insulinooporność. Informuje nas, jak szybko po spożyciu danego produktu rośnie poziom glukozy we krwi w porównaniu do spożycia glukozy.

Tabela glikemiczna dzieli się na 3 kategorie:

∙ niski indeks glikemiczny – do 55

∙ średni indeks glikemiczny – 56 do 69

∙ wysoki indeks glikemiczny – 70 i więcej

W przypadku piw bezalkoholowe Ig jest wysokie, dlatego nie jest polecane dla osób cierpiących na cukrzyce. Piwa, które zawierają środki słodzące, nie są tak chętnie wybierane przez osoby dbające o figurę.

Czy można przytyć od piwa bezalkoholowego?

Piwo bezalkoholowe zdecydowanie ma mniej kalorii niż zwykłe piwo. Należy jednak pamiętać, że nie jest to czysta woda i jakieś kalorie musi zawierać. Zakłada się, że przeciętna ilość kalorii w piwie bezalkoholowym (0,5 litra) to miedzy 100 kcal a 180 kcal, średnio można przyjąć, że w 100 gramach piwa bezalkoholowego znajduję się 25 kcal, czyli mniej niż w soku pomarańczowym lub coli. Oczywiście, że można przytyć od piwa bezalkoholowego, regularne spożywanie tego napoju ma wpływ na przyrost masy.

Warto jednak wiedzieć, że piwo bezalkoholowe dostarcza organizmowi innych składników, pół litra pozwoli zaspokoić 10% zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Jest źródłem choliny, która wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego oraz niacyny odpowiedzialnej za funkcjonowanie układu hormonalnego człowieka. Ryboflawina zawarta w tym napoju wspomaga rozkładanie pokarmów w organizmie.

Piwo bezalkoholowe to zdecydowanie lepszy wybór niż tradycyjne piwo, które zawiera etanol. W przeciwieństwie do piw z alkoholem nie wprowadza w nałóg, nie sprzyja rozwojowi nowotworu i chorób neurologicznych, a także nie ma negatywnego wpływu na stan wątroby i żołądka. To idealne rozwiązanie na upalne dni i wycieczki na rowerze lub autem, dzięki swoim właściwościom jest chętnie wybierany przez osoby na diecie. Zabawa i przyjemność może iść w parze z piwem bezalkoholowym.