Fizjoterapia to dziedzina pomocna pacjentom w bardzo wielu sytuacjach. Niemniej często pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, czym tak właściwie zajmuje się fizjoterapeuta. Postanowiliśmy zatem przybliżyć nieco charakterystykę tego zawodu oraz wyjaśnić, czego spodziewać się po wizycie u specjalisty.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się fizjoterapeuta? Jest to specjalista, którego obszar zainteresowania stanowi cały układ mięśniowo-szkieletowy człowieka. Fachowiec po ukończeniu studiów fizjoterapeutycznych doskonale zna ludzkie ciało i występujące w nim zależności. Jego zadaniem jest przywracanie sprawności osobom, które mają z tym problem. Pomaga on zarówno w zakresie rehabilitacji po złamaniach, skręceniach i innych urazach, jak i w sytuacjach, gdy dolegliwości pojawiają się z bliżej nieokreślonego powodu. Ponadto rehabilitacja przeprowadzona przez fizjoterapeutę może pomóc w uporaniu się z dolegliwościami wynikającymi z rozmaitych chorób stawów, mięśni czy kości.

Jak przebiega wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Każda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym wygląda podobnie. Czy to fizjoterapeuta Kraków czy też w dowolnym innym mieście, w pierwszej kolejności przeprowadza on wywiad z pacjentem. Próbuje się dowiedzieć, na czym polega problem. Następnie wykonuje badanie, które może polegać na zadaniu pacjentowi ćwiczeń i obserwacji jego ciała podczas aktywności, jak również na sprawdzeniu dotykowym kończyn czy innych części ciała. Postawienie diagnozy to niezbędny krok, który umożliwia przejście od etapu drugiego, a więc przygotowania zaleceń.

Fizjoterapeuta przygotowuje plan działania. Najczęściej zawiera się w nim terapia manualna, czyli główne narzędzie fizjoterapeuty. Kolejnym narzędziem jest rehabilitacja, czyli ćwiczenia pacjenta. Zestaw uzupełnia fizjoterapia z użyciem sprzętu, która nie wymaga aktywności pacjenta. Mowa między innym io laserach czy ultradźwiękach.

Przebieg kolejnych wizyt jest uzależniony od tego, jaki plan działania wdrożono. Regularne spotkania z fizjoterapeutą mogą polegać na wykonywaniu przez niego terapii manualnej na zmianę z ćwiczeniami pacjenta, czyli rehabilitacją. Natomiast w innych terminach wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak wspomniany laser lub ultradźwięki. Przeważnie wszystkie trzy rodzaje działań wdraża się jednocześnie.

Fizjoterapeuta Kraków – jak znaleźć odpowiedniego?

Niewątpliwie od umiejętności fizjoterapeuty zależy bardzo wiele. O ile pacjent nie przychodzi do niego z orzeczeniem lekarskim, to fizjoterapeuta stawia diagnozę. Musi być ona trafna, aby było możliwe wdrożenie właściwego leczenia. Ponadto specjalista powinien posiadać przeszkolenie i doświadczenie w zakresie przeprowadzania terapii manualnej, jeśli rzeczywiście ma być ona skuteczna. Jeśli jest Ci potrzebny dobry fizjoterapeuta Kraków, poszukaj w internecie specjalisty z najlepszymi opiniami. Im jest ich więcej, tym bardziej możesz ufać w ich autentyczność. Ponadto sprawdź, jakie wykształcenie posiada dany fizjoterapeuta i jakie kursy ukończył.