Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Jest ponadto manifestem społecznym i wyrazem licznych wydarzeń. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. Dzięki modzie dokonują się rewolucje w poglądach.

Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Jest ponadto manifestem społecznym i wyrazem licznych wydarzeń. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. Dzięki modzie dokonują się rewolucje w poglądach. To także ona nierzadko była deklaracją oczekiwań społecznych oraz konsekwencją doniosłych zmian. Wymienić można najważniejsze ubiory, które stały się ich przykładami. Jedną z najważniejszych przedstawicielek mody damskiej jest unikatowa mała czarna. Jej debiut nie był przypadkiem. Przeciwnie. Było to wynikiem długofalowych dążeń kobiet do wyrwania się z gorsetów oraz uciskających konwenansów. Mała czarna stała się synonimem rewolucji oraz doniosłych zmian. Ta ponadczasowa propozycja koktajlowa o luźnym kroju oraz średniej długości do kolana złamała niejeden stereotyp. Jaką drogę przebyła ta niepozorna kreacja by stać się hitem wśród kobiet?

Ubiór kobiecy od zawsze miał za zadanie dopełnić urodę i podkreślić cechy osobowości. Panie mogły dowolnie wzbogacać swoje stroje o liczne dodatki i najbardziej odważne kolory. W ubiorze dziennym powszechne były subtelne barwy oraz delikatniejsze zdobienia. Materiały miały odznaczać się wygodą oraz być lekkie i swobodne. Kreacje wieczorowe cechowały się z kolei wykwintnymi materiałami, które zachwycały swoją wytwornością. Tkaniny wieczorowe były utrzymane w głębokich i ciemniejszych kolorach. Jednakże jeden kolor pozostawał poza marginesem. Kolor czarny zarezerwowany był wyłącznie dla żałoby, dlatego noszenie sukien w tym kolorze w innych warunkach nie było akceptowalne.

Dodatkowo suknie wdów objęte były sztywnymi zasadami. Zabronione, a przynajmniej niemile widziane było noszenie go w codziennym ubiorze. Czerń coraz częściej gościła w stylizacjach wieczorowych, jednakże i wtedy była kontrowersyjnym wyborem. Czarne kreacje, zwłaszcza dzienne, funkcjonowały na granicy skandalu. A zatem co sprawiło, że „mała czarna” stała się tak popularna?? Być może fakt, że ówczesne kobiety pragnęły wolności, zwłaszcza w modzie. Szybko doceniono zalety czerni oraz jej funkcjonalność. Czerń wreszcie wyzwolono ze skojarzeń z żałobą. Moda miała także symbolizować kobiecy potencjał i aktywność. Kobietom wreszcie zaproponowano wyzwolenie z gorsetów oraz skrócenie krojów. Niezwykłą popularność zyskiwał niezwykle elegancki, ale skromny look.

Czarna sukienka stała się symbolem mody z uwagi na kolor,prosty krój oraz lekkość. Podejmując nowe role społeczne, kobiety nie chciały dłużej czuć się ograniczane. Były nieprzystosowane do pracy zawodowej, a także sportu. Nie bez znaczenia pozostaje zmiana jej przeznaczenia na dzienne oraz wykorzystywanych materiałów na wygodniejsze. Luźniejsze kroje miały podkreślać każdą sylwetkę, zarazem eksponując jej atuty. Nie znaczyło to, że ubiór damski stał się nieelegancki. Przeciwnie. Kobieta cały czas miała wyglądać elegancko i w dobrym smaku, a strój miał być tylko ozdobą. Mała czarna prędko zyskała pochlebną opinię uniformu każdej stylowej kobiety. Szybko stała się też ulubienicą największych gwiazd estrady.

Współczesna „mała czarna” to obowiązkowy element damskiej garderoby. Nie ulega wątpliwości, że każda kobieta ma idealny model w swojej kolekcji. Bez względu na preferowany styl jest to uniwersalny ubiór, który jest bezpiecznym i klasycznym rozwiązaniem. Sprawdzi się w wydaniu eleganckim oraz casualowym. Dzisiejsze sukienki charakteryzują się bogatszymi krojami. Większość marek prezentuje swoją wersję małej czarnej, często wzbogaconą o unikatowe elementy dodatkowe. Niebanalna konstrukcja materiału może nadać czarnej sukience zupełnie odmiennego charakteru. W zestawieniu ze sznurem pereł oraz dyskretną kopertówką da ponadczasowy efekt. Z kolei połączona ze sportowymi sneakersami oraz ciekawą ramoneską będzie świetną propozycją na wieczorne wyjście do restauracji. Nie trudno mnożyć liczne przykłady, ponieważ mała czarna to niekończące się źródło inspiracji. Klasyczna czarna sukienka to bezpieczna baza do wielu stylizacji. W zależności od dopasowanej biżuterii, torebki, obuwia pozwoli na stworzenie formalnych jak i luźnych zestawów.

Nie wszystkie panie w swoim ubiorze codziennym muszą stawiać na elegancję. Wiele z nich z łatwością tworzy ciekawe stylizacje casualowe ceniąc sobie wygodę i nieformalność. Co w sytuacji, kiedy przygotowujemy się do oficjalnego spotkania lub uroczystego przyjęcia? Rozwiązaniem na to znowu będzie zwykła, czarna sukienka. „Mała czarna” jest wspaniałym pomysłem na wizytę w operze, kiedy to każda kobieta na pewno doceni jej uniwersalność. Z kolei fanki paryskiego szyku z pewnością zachwycą się rozkloszowaną sukienką zestawioną ze stylowym beretem oraz rajstopami w kropki i botkami. Kluczowa jest jej długość, dlatego warto stosować zasadę, że „mniej znaczy więcej”.

Ponadczasowe modele „małej czarnej” ma w swojej kolekcji także marka Lavard. U podstaw filozofii marki leży oddanie klasycznemu pojęciu elegancji oraz wierność ponadczasowym krojom i tkaninom najwyższej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym wyborem sukienek codziennych, a także kolekcji koktajlowych. Panie stojące przed wyborem swojej pierwszej czarnej sukienki zachęcamy do zainspirowania się projektami Lavard oraz stworzenia szykownych strojów nie tracących na aktualności.