Drenaż limfatyczny to typ masażu, który pomaga zwalczyć cellulit i ujędrnić skórę, ale też ma inne działanie dla naszego organizmu. Czym jest drenaż limfatyczny, kto i kiedy może  z niego skorzystać i jakie daje efekty?

Drenaż limfatyczny – czym jest?

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, który jest wykonywany zgodnie z biegiem naczyń limfatycznych, powinien być  również wykonywany przez specjalistów w tej dziedzinie w profesjonalnych salonach fizjoterapii. Masaż polega na uciskaniu skóry ruchami przesuwającymi w odpowiednich miejscach, co powoduje przepchnięcie zalegającej chłonki.

Zobacz też: Zwalczanie cellulitu

Drenaż limfatyczny wpływa pozytywnie na przepływ limfy oraz udrażnia naczynia limfatyczne. Najbardziej powszechny jest drenaż manualny, który wykonuje masażysta, ale są również drenaże limfatyczne wykonywane odpowiednim sprzętem. Drenaż limfatyczny może być wykonywany m.in. na nogach, rękach, grzbiecie, klatce piersiowej, brzuchu i twarzy.

Drenaż limfatyczny działanie

Drenaż limfatyczny ma wpływ na cały organizm i poprawia samopoczucie. Jakie ma szczegółowe działanie? Przede wszystkim działa ujędrniająco i uelastyczniająco na skórę i może pomóc pozbyć się cellulitu. Ponadto, drenaż limfatyczny usuwa opuchnięcia i obrzęki oraz stymuluje krążenie, pomaga też w usunięciu z organizmu szkodliwych toksyn i innych substancji.

Warto przeczytać: Jak się pozbyć żylaków?

Drenaż limfatyczny stosuje się pomocniczo w terapii niektórych schorzeń m.in. kłopotów z wydolnością żył i krążeniem, zespołu cieśni nadgarstka, opuchnięć i obrzęków, skurczy nóg, zastoju limfy, zespołu ciężkich nóg, chorób stawów, dny moczanowej oraz licznych neuralgii i neuropatii.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

W niektórych przypadkach wykonanie drenażu limfatycznego może być niebezpieczne. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są: ciąża, obrzęk płuc, choroby zakaźne, rozrusznik serca, zakrzepica, choroby serca, padaczka, nowotwory, niewydolność wątroby oraz nerek i zapalenie naczyń chłonnych.