Środki czystości są nieodłącznymi produktami w każdym domu, bo to dzięki nim nasze pomieszczenia lśnią czystością. Niestety, wiele  z tych specyfików posiada w swoim składzie szkodliwe substancje, które wdychamy sprzątając. Jest na to jednak sposób –  czy wiecie, że możecie przygotować domowymi sposobami własne, ekologiczne, domowe środki czystości? Poniżej prezentujemy kilka pomysłów jak wykonać takie specyfiki i do czego najlepiej się sprawdzą.

Ocet pomoże Ci w sprzątaniu

Doskonały domowy środek czystości, który z pewnością znają Wasze mamy i babcie, można przygotować z octu. Mikstura z octu doskonale sprawdzi się do czyszczenia luster i wszystkich powierzchni lustrzanych (nawet brudnych szyb w piekarniku) oraz w łazience do czyszczenia płytek. Jak ją przygotować? Potrzebna Ci będzie letnia woda (pól litra), łyżeczka octu oraz butelka ze spryskiwaczem (możesz wykorzystać starą butelkę po płynie do szyb).

Zobacz też: Mała łazienka w bloku zdjęcia

Wykorzystaj sodę oczyszczoną

Do sprzątania możesz użyć również sody oczyszczonej, która ma bardzo szerokie zastosowanie i działa równie dobrze jak ocet jako domowy środek czystości. Możesz z niej przygotować specjalną pastę, rozpuszczając sodę w wodzie, która pomoże Ci uporać się z brudnymi kafelkami i umywalką. Taką pastą możemy również skutecznie wyczyścić piekarnik.

Soda świetnie działa również na dywany i dywaniki, które wymagają odświeżenia. Wystarczy wysypać na około 40 minut sodę, a później ją odkurzyć, a dywan będzie wyglądał o wiele lepiej. Kolejnym zastosowaniem sody w sprzątaniu jest użycie jej do czyszczenia przypalonych garnków i patelni. Jak to zrobić? Wypełnij gorącą wodą zlew i wsyp do niego sodę, a następnie zanurz garnki i patelnię. Po jakichś 10 minutach wystarczy ostrą gąbką zetrzeć brud i spaleniznę.

Oliwa z oliwek do czyszczenia mebli

Równie skuteczna w sprzątaniu jest oliwa z oliwek. Do czego możesz ją wykorzystać? Sprawdzi się doskonale do czyszczenia, nabłyszczania i konserwowania mebli drewnianych lub ratanowych. Wystarczy nasączyć szmatkę oliwą i je przetrzeć. Dla wzmocnienia efektu można do oliwy dodać również kilka kropel soku z cytryny. Cytrynę możesz też wykorzystać do pozbycia się kamienia z umywalki oraz jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

Warto przeczytać: Rośliny na smog

A może szare mydło?

Zwolennicy ekologicznego sprzątania polecają również wykorzystanie do tego celu szarego mydła. Mydło poleca się zwłaszcza do prania i usuwania trudnych plam z ubrań czy skarpetek. Szare mydło jest też polecane do mycia podłóg (wystarczy dodać go do wody, można też dodać kilka kropli naturalnego olejku dla pięknego zapachu) oraz do stworzenia uniwersalnego płynu do czyszczenia (mydło, ciepła woda, ewentualnie dodatek olejku eterycznego).