Za pomocą zmysłów odbieramy z otaczającego nas świata różne bodźce – słabe i mocniejsze, przyjemne i nieprzyjemne. Światło, dźwięki, gorąco lub zimno zapachy, smaki. Co dalej się dzieje z tym natłokiem informacji – otóż przekazywany jest on do mózgu, który błyskawicznie je analizuje i podejmuje określone działanie. Na przykład po wpływem oślepiającego światła mrużymy oczy, cofamy gwałtownie rękę, która dotknęła gorącego czajnika itp.

Niekiedy na linii zmysły – mózg coś nie działa właściwie. Zamiana bodźca na konkretną reakcję to właśnie sensoryka, a wszelkie związane z tym nieprawidłowości nazywamy zaburzeniami sensorycznymi. Aby się ich pozbyć stosowane są pomoce sensoryczne. Chociaż nazwa brzmi naukowo i może sugerować skomplikowaną aparaturę wyglądają one zupełnie inaczej.

Jak powstają pomoce sensoryczne?

Firma intibag.eu stworzyła szereg pomocy sensorycznych w wyniku własnych badań i eksperymentów, które prowadziła we współpracy z doświadczonymi fizjoterapeutami i psychologami. Owocem tych prac jest bogata oferta pomocy sensorycznych dedykowanych zarówno dzieciom i dorosłym. Są to między innymi pufy o zmiennych kształcie dopasowujące się do potrzeb użytkownika, worki i dziuple służące odizolowaniu się od bodźców zewnętrznych, a także zestawy tego typu przedmiotów. Intibag.eu tworzy swoje produkty z materiałów w pełni naturalnych i ekologicznych. Pozbawione sa jakiejkolwiek elektroniki, nie maja ostrych części metalowych – suwaków czy zatrzasków, a nawet szwów i guzików. Ich kolory podkreślają cel do którego mogą być wykorzystywany. Mogą działać uspokajająco lub w miarę potrzeby inspirować do działania. Intibag.eu nie ustaje w doskonaleniu swoich pomocy sensorycznych, prowadzi przy ich użyciu różnego rodzaju warsztaty i inscenizacje.

Komu przydadzą się pomoce sensoryczne?

Tego rodzaju przedmioty przeznaczone są głównie dla osób z zaburzeniami sensoryki, a najważniejszych ich zastosowaniem jest pomoc dla dzieci, które mają problemy z właściwymi reakcjami na bodźce zewnętrzne. Nie znaczy to jednak, że z pomocy sensorycznych mogą korzystać wszyscy. Świetnie sprawdzają się jako niekonwencjonalne meble, których można używać zarówno do pełnego relaksu jak i wytężonej pracy. Dzięki ciekawemu designowi i uniwersalnemu przeznaczeniu są inspirującym elementem wyposażenia wnętrz – salonu, sypialni czy pokoju dziecinnego. Pomagają w rehabilitacji osobom po wypadkach, są świetnym uzupełnieniem ćwiczących jogę, taniec czy inne techniki relaksacji.