Soczewki kontaktowe dają większą swobodę niż okulary – możemy je nosić podczas uprawiania większości sportów, a w niektórych możemy nawet spać. Soczewki są przeznaczone także dla osób, które chcą zmienić swój wygląd. W salonach optycznych znajdziemy duży wybór kolorowych szkieł, które nie mają właściwości korekcyjnych. Jeżeli zamierzasz nosić soczewki kontaktowe, to poznaj ich największe zalety oraz dostępne rodzaje, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Soczewki kontaktowe – kiedy warto po nie sięgnąć?

Większość wad wzroku może być korygowana za pomocą szkieł kontaktowych. Soczewki kontaktowe powinny być dobrane przez specjalistę (okulistę lub optometrystę) i stosowane zgodnie z zaleceniami. Szczególnie warto je nosić podczas aktywności fizycznej, gotowania, przebywania na dużych wysokościach oraz zimą, gdy zwykle okulary zachodzą parą przy zmianie temperatur i utrudniają normalne widzenie. Soczewki znacznie poprawiają komfort pracy w niektórych zawodach, np. kucharz, pracownik fizyczny, kierowca. Nie są jednak wskazane do stosowania podczas pływania – najlepiej wtedy korzystać ze specjalnych okularów korekcyjnych pływackich.

Atutem szkieł kontaktowych jest także poprawa swojego wizerunku. Jeżeli znudziły nam się okulary lub chcemy całkiem odsłonić oczy, to soczewki nam to umożliwią. Kolorowe szkła (czasem w zaskakujących barwach lub wzorach) mogą stanowić element stylizacji, są świetnym pomysłem, jeżeli chcemy zaskoczyć nasze otoczenie niecodziennym wizerunkiem. Z kolei intensywne barwy szkieł kontaktowych dopasowane do naturalnego odcieniu oczu, pomagają nasycić naszą tęczówkę kolorem, przez co twarz jest bardziej wyrazista.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas wybierania soczewek, jest ich twardość. Wyróżnia się soczewki:

  • twarde – odpowiednie do korygowania większości wad oczu i do stałego stosowania. Początkowo są wyczuwalne podczas noszenia, ale z czasem można się do nich całkowicie przyzwyczaić,
  • miękkie – można je podzielić na hydrożelowe (bardzo elastyczne, praktycznie niewyczuwalne od pierwszych chwil noszenia) oraz silikonowo-hydrożelowe (nieco sztywniejsze, ale za to dobrze przepuszczające tlen).

Kolejną kwestią jest czas noszenia soczewek kontaktowych. To bardzo ważne dla naszego zdrowia, aby korzystać we właściwy sposób ze szkieł kontaktowych. Wyróżniamy zatem soczewki:

  • jednorazowe – idealne na specjalną okazję (np. imprezę, uprawianie sportu),
  • dzienne – przeznaczone do noszenia od 6 do 14 godzin na dobę, nadają się do wielokrotnego użytku przy odpowiedniej pielęgnacji,
  • elastyczne – niektóre modele umożliwiają spanie w soczewkach i niezdejmowanie ich nawet przez kilka dni (nie dłużej jednak niż tydzień), dzięki nim po przebudzeniu w nocy od razu dobrze widzimy (nie musimy szukać po omacku okularów),
  • ciągłe – możemy je nosić nawet przez cały miesiąc bez przerwy, choć w praktyce warto je jednak w tym okresie czyścić. Nie mogą one także być stosowane często, najlepiej sięgnąć po nie np. podczas urlopu, aby zapewnić sobie maksymalny komfort wypoczynku.

Jakie soczewki wybrać? Decyzja zależy od tego, czy chcemy dbać o nie każdego dnia, czy wolimy inne rozwiązania (np. szkła jednorazowe, elastyczne, ciągłe). Po soczewki kontaktowe warto udać się do sprawdzonego salonu optycznego – takiego jak Optiland, w którym możemy liczyć na pomoc ekspertów oraz duży wybór produktów.