Rękawiczki ochronne jednorazowe stanowią podstawowy element odzieży ochronnej lekarzy. Odgrywają one bardzo istotną rolę podczas różnorodnych zabiegów, operacji i badań. Co ciekawe, pierwsze rękawiczki ochronne zostały zastosowane w 1758 roku przez dr Johann Waldbaum w czasie wykonywania zabiegu ginekologicznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego lekarze korzystają z jednorazowych rękawiczek do dziś, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Rękawiczki ochronne – do czego służą?

Mogłoby się wydawać, że podstawowym zadaniem rękawiczek ochronnych jest zabezpieczenie dłoni personelu medycznego przed zanieczyszczeniami i krwią. Jednak to nie do końca. Główną funkcją rękawiczek jest ochrona rąk lekarzy przed bezpośrednim kontaktem ze skażonym materiałem. Rękawiczki jednorazowe zabezpieczają również przed przenoszeniem patogenów na pacjentów.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie jednorazowe rękawiczki nadają się do użytku w placówkach medycznych. Aby mogły być wykorzystywane przez lekarzy, muszą spełniać określone normy. Najważniejsze, aby stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami mikrobiologicznymi i wyróżniały się całkowitą szczelnością. Profesjonalne rękawiczki ochronne stanowią ochronę m.in. przed zakażeniem żółtaczką, wirusem HIV, opryszczką i rotawirusami. Ponadto zabezpieczają one przed patogenami przenoszonymi do dróg oddechowych, np. koronawirusem.

Rękawiczki lekarskie – czy gwarantują całkowitą ochronę?

Rękawiczki ochronne jednorazowe stanowią zabezpieczenie przed zakażeniami wyłącznie, jeśli są prawidłowo użytkowane. Co to oznacza? Otóż, aby rękawiczki te odpowiednio spełniały swoje zadania, muszą być stosowane zgodnie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim po ich założeniu nie należy dotykać twarzy. Ponadto trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Rękawiczki lekarskie nie mogą być używane wielokrotnie. Konieczna jest ich zmiana po każdym pacjencie. Niezwykle istotne jest również kontrolowanie, czy nie uległy uszkodzeniu. Jeśli zauważysz pęknięcie, nie bagatelizuj tego. Jak najszybciej wymień uszkodzoną rękawiczkę na nową.

Jakie są rękawiczki ochronne? Podstawowe rodzaje

W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór rękawiczek ochronnych. Różnią się one między sobą rozmiarami, kolorami i oczywiście materiałami wykonania. Wyróżnia się rękawiczki lekarskie:

lateksowe – jak sama nazwa wskazuje, są produkowane z lateksu, czyli naturalnego lub syntetycznego kauczuku. Wyróżniają się elastycznością i zapewniają świetną ochronę przed skażonym materiałem. Doskonale dopasowują się do dłoni i zapewniają świetny komfort użytkowania. Dostępne są w wersji pudrowej i bezpudrowej. Niestety w niektórych przypadkach rękawiczki te wywołują podrażnienia, dlatego polecane są wyłącznie osobom, które nie mają alergii na lateks.
Nitrylowe – wykonywane są z kopolimeru syntetycznego kauczuku. Należy dobrze je dopasować, gdyż nie są tak elastyczne, jak modele lateksowe. Ich ogromną zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i niskie temperatury. Rękawice nitrylowe są bardzo wytrzymałe i trwałe. Dodatkowo stanowią świetną alternatywę dla produktów lateksowych, ponieważ nie wywołują uczuleń.
Winylowe – są one mniej rozciągliwe niż modele lateksowe i nitrylowe, dlatego ogromne znaczenie ma ich prawidłowe dopasowanie. Nie zawierają substancji uczulających, dlatego polecane są osobom zmagającym się z alergią na lateks. Ich dużą zaletą jest fakt, iż nie przyklejają się do skóry dłoni, przez co gwarantują wysoki komfort użytkowania.
Rękawiczki ochronne jednorazowe – gdzie kupić?
Zastanawiasz się, gdzie kupić rękawiczki lekarskie? Najlepiej zamówić je w zaufanym sklepie specjalizującym się w dystrybucji artykułów medycznych. Warto wybrać firmę, która działa na rynku od lat i sprzedaje wyłącznie produkty wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów. Zanim złożysz zamówienie w danym sklepie, upewnij się, czy oferowane rękawiczki spełniają niezbędne normy i stanowią rzeczywistą ochronę przed zakażeniami. Pamiętaj, że chodzi zarówno o Twoje bezpieczeństwo, jak i całego personelu medycznego oraz pacjentów.