dieta śródziemnomorska menuDieta śródziemnomorska menu uchodzi za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania. Powinna być stosowana nie tylko w trakcie kuracji odchudzającej, ale również po jej zakończeniu, jako element zdrowego stylu życia.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Jest to dieta, którą może stosować praktycznie każdy. Jest ona korzystna dla pracy całego organizmu – wzmacnia siły witalne, opóźnia starzenie i jest zdrowa dla układu krążenia. Można na niej nie tylko schudnąć, ale też pozbyć się chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, wysokie ciśnienie i otyłość. W konsekwencji dieta ta pozwala uniknąć zawałów serca, udarów i innych groźnych powikłań.

Powiązany tematycznie: Dieta jaskiniowca

Dieta śródziemnomorska menu

Praktykując dietę śródziemnomorską, trzeba zwrócić uwagę na to, aby w menu znalazło się kilka podstawowych produktów. Niezwykle ważne będą ryby i owoce morza, zawierające dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3. Z kolei czerwone mięso powinno pojawiać się w jadłospisie sporadycznie. Kolejnym ważnym punktem są warzywa, które stanowią skarbnicę witamin i minerałów. Można je jeść zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej. Istotnym elementem diety śródziemnomorskiej jest spożywanie zdrowych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek. Jako przekąski proponuje się pestki i orzechy, które również obfitują w ważne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dieta śródziemnomorska produkty

Kraje, które praktykują ten rodzaj diety to między innymi Francja, Włochy i Hiszpania. Przedstawiciele tych narodów jedzą dużo czosnku i cebuli, które korzystnie wpływają na układ krążenia i działają przeciwbakteryjnie. Spożywa się też oczywiście owoce, jednak w mniejszych ilościach, bo zawierają sporo cukrów prostych. Węglowodany czerpie się z pełnoziarnistego pieczywa, ciemnych makaronów i kasz. Stałym punktem menu jest też wino, ale dobrej jakości i w niewielkich ilościach – w takiej wersji ten wytrawny napój służy sercu.

Z innej kategorii: Afibron sprzedam

Dieta śródziemnomorska menu opinie

Przez wielu lekarzy dieta śródziemnomorska jest uznawana za przykład optymalnego stylu odżywiania. Warto po nią sięgnąć, jeśli chcemy powoli i regularnie tracić na wadze. I warto też przy tej diecie pozostać – z korzyścią nie tylko dla sylwetki, ale też dla ogólnego stanu zdrowia.