Dzisiaj opowiemy o kolejnym rodzaju diety odchudzającej, a jednocześnie oczyszczającej. Poznajcie główne cele i zasady diety ryżowej.

Istnieje bardzo wiele odmian ryżu, ale dieta ryżowa to forma odchudzania, w której główną rolę pełni ten brązowy. Jest to również dieta jednoskładnikowa, więc dosyć wymagająca i restrykcyjna. Jej główną misją jest sprawienie, by organizm został oczyszczony ze szkodliwych  toksyn, a glukoza we krwi uległa regulacji.

Zobacz też: Zdrowe dietetyczne śniadanie

Dlaczego właśnie brązowy ryż? Dieta ryżowa zakłada właśnie ten rodzaj ryżu, ponieważ jest bogaty w wiele cennych składników. Przede wszystkim jest on pełnoziarnisty i o wiele lepszy dla naszego zdrowia niż najbardziej popularny ryż biały. Ryż brązowy zawiera dużą ilość błonnika, żelaza, cynku, magnezu, potasu i białka. Dzięki tej dużej ilości błonnika jedząc go, będziemy mieć dłużej uczucie sytości.

Brązowy ryż jest również bogaty w bardzo dużą ilość witamin. Występują w nim m.in. witamina B6, witamina K i witamina E. Reguluje również poziom glukozy we krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Nie ulega więc wątpliwości, że brązowy ryż to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych.

Może Cię zainteresować: Przepis na dietetyczne lody

Dieta ryżowa polega na tym, że przez kilka dni można spożywać na śniadanie, obiad i kolację jedynie brązowy ryż, który zostaje ugotowany bez soli i zjedzony bez żadnych dodatków. Można go jedynie posypać różnymi ziołami. Do tego, należy pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz naparów ziołowych. Taką dietę ryżową stosuje się przynajmniej 3 dni, jednak nie dłużej niż tydzień, ponieważ jest to dieta jednoskładnikowa, a organizm potrzebuje też innych produktów do prawidłowego funkcjonowania. W trakcie kilku dni na tej diecie można zgubić w tydzień około 3 kilogramy.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na stosowanie takiej diety, złożonej tylko z samego brązowego ryżu, to można wprowadzić jej różne modyfikacje. Jedną z nich jest np. tydzień z brązowym ryżem ale już z dodatkiem wybranych przez siebie warzyw i owoców. Wtedy jadłospis jest bardziej różnorodny, ale można nie uzyskać tak dobrych efektów, jak na diecie ryżowej uwzględniającej tylko brązowy ryż.

Nawet nie będąc na diecie ryżowej warto uwzględnić w swojej codziennej diecie brązowy ryż, ponieważ może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i jest bogactwem wielu cennych składników odżywczych.