Na pięknym uśmiechu zależy chyba każdemu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wygląd naszego uzębienia wpływa na nasze życie. Już od najmłodszych lat brzydkie zęby mogą powodować izolację społeczną, ograniczenie relacji interpersonalnych, pewność siebie a z wiekiem te cechy się będą tylko uwypuklać. Nie jesteśmy tu jednak po to, aby Was straszyć. Chcemy jedynie uczulić Was na odpowiednią higienę jamy ustnej.
Na czym więc polega owa higiena jamy ustnej? Ogólnie rzecz ujmując, będzie to przede wszystkim pielęgnacja uzębienia zapobiegająca rozwojowi próchnicy zębów, która jest chorobą infekcyjną powstającą na skutek działania bakterii, które namnażają się i kolonizują w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną, osadzającą się na zębach. Skoncentrujmy się jednak nie na ogółach, ale właśnie na szczegółach. Jakich więc preparatów warto użyć w walce o piękny uśmiech?
Pasta do zębów – jaką wybrać?
Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo past do zębów. Jaką więc z nich wybrać? Zanim dokonamy wyboru, zastanówmy się, czy mamy jakieś problemy, które wymagają odpowiedniego leczenia, czy też możemy postawić na zwykłą pastę do codziennej higieny? Jeśli jesteśmy szczęśliwcami nieposiadającymi żadnych problemów z uzębieniem, to w codziennej higieny powinniśmy używać pasty przeciwpróchniczej z fluorem. Zapewni nam ona podstawową pielęgnację oraz ochronę szkliwa.
Gdy jednak mamy problemy z uzębieniem wybierzmy pasty im dedykowane
1. pasty na nadmierne gromadzenie się płytek nazębnych oraz kamienia – zawierają one cząsteczki ścierające lub enzymy rozpuszczające,
2. pasty na nadwrażliwość zębów – zawierają one w swoim składzie substancje pozwalające uzupełnić ubytki w zębach odpowiedzialne za reakcje bólowe na czynniki zewnętrzne,
3. pasty zapobiegające suchości jamy ustnej – zawierają składniki silnie nawilżające i regenerujące błonę śluzową,
4. pasty remineralizujące na ogólnie złą kondycję zębów – pozwolą one szybko i skutecznie odbudować nasze szkliwo i skutecznie je chronić,
5. pasty na problem z nieświeżym oddechem – w swoim składzie zawierają one specjalne składniki, które skutecznie zwalczają lotne związki siarki, które są główną przyczyną nieświeżego oddechu,
6. pasty do protez i aparatów,
7. pasty dla dzieci,
8. pasty wybielające.
Pasta wybielająca
Ze względów czysto estetycznych bardzo często sięgamy po pasty wybielające. Ich główne składniki to nadtlenek karbamidu, wodorowęglan sodu, aktywny węgiel, czy też nadtlenek wapnia lub enzymy wybielające. Wszystkie te substancje są nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Ich zadaniem jest aktywna zmiana odcieni zębów na jaśniejszy. Niektóre pasty wybielające posiadają też właściwości ścierające. Dzięki temu osady są skutecznie usuwane podczas szczotkowania zębów.
Pamiętajmy jednak, że past wybielających nie powinny używać osoby mające problemy z nadwrażliwością zębów, czy te posiadające stany zapalne dziąseł. Wszystko dlatego, że pasty tego typu usuwając przebarwienia, jednocześnie mogą podrażniać dziąsła czy pogłębić nadwrażliwość.
Nić dentystyczna
Musimy pamiętać, że samo szczotkowanie zębów niestety nie wystarczy, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Włosy szczoteczki nie sięgną bowiem do przestrzeni międzyzębowych. Tu na pomoc przyjdzie nam właśnie nić dentystyczna, która pomoże usunąć płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc.
Możemy się spotkać z kilkoma rodzajami nici dentystycznych: zwykłe (niewoskowane), woskowane, wybielające, z fluorem, miętowe, przeciwbakteryjne. Wybór znów będzie zależał od naszych indywidualnych potrzeb.
Najważniejszym parametrem będzie grubość nici. Nić dentystyczna cienka jest dedykowana osobom o stłoczonych zębach oraz, ze względu na swoją delikatność, tym, którzy zmagają się z krwawieniem dziąseł. Jeśli nosimy aparat ortodontyczny lub most, najlepiej jest wykorzystać nić dentystyczną Super Floss, czyli taką, która jest na tyle cienka, aby mogła wejść w oczyszczane miejsca. Z kolei ludziom, którzy szukają zwykłej nici dentystycznej do oczyszczania zębów po szczotkowaniu, rekomendujemy nici dentystyczne nasączone woskiem dentystycznym, który ułatwia przesuwanie ich między zębami, nie powodując strzępienia się.
Płyn do płukania jamy ustnej
Badania wskazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po płyny do płukania jamy ustnej. Uświadomiliśmy sobie, że należy bardziej zadbać o jamę ustną – nie tylko myjąc zęby szczoteczką. Płyn stomatologiczny to jeden z podstawowych akcesoriów, który powinien być częścią codziennego szczotkowania, stanowiąc jego zwieńczenie. Sama szczoteczka nie jest bowiem w stanie usunąć wszystkich bakterii z jamy ustnej, a jedynie ich część. Tymczasem płyny do płukania, usuwają do 99% bakterii nie tylko z zębów, ale i z języka, policzków i gardła, zapewniając długotrwały efekt odświeżenia.
Jak widzicie kwestia higieny jamy ustnej nie jest taka prosta i bynajmniej nie sprowadza się do jakiejkolwiek szczoteczki i pierwszej lepszej pasty. Warto poświecić trochę czasu na wybór i dokonać go względem naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem na co dzień.
Najnowsze komentarze