Okulary damskie i męskie zdecydowanie różnią się budową. Kobiece są dużo delikatniejsze, lżejsze oraz występują w szerokiej gamie kolorów, męskie są cięższe, bardziej masywne i zazwyczaj w ciemnym kolorze. Dlatego też, jeśli zależy Ci na dobrze wyglądających okularach, powinnaś wybrać zdecydowanie damską część oprawek. Jednak same oprawki to ledwie połowa sukcesu – dobrać należy jeszcze soczewki okularowe, które sprawią, że noszenie okularów będzie przyjemnością.

Soczewki okularowe – jakie wybrać?

Kupując okulary, możesz być pewna, że wybranie ich będzie błahostką. Ot, dobrać kształt i kolor oprawek i gotowe. Jednak to nie koniec. Należy także dobrać soczewki okularowe, które sprawią, że używanie okularów będzie przyjemnością. Jest masa filtrów, które mogą podnieść funkcjonalność szkieł, niektóre są mniej inne bardziej przydatne – ty musisz zdecydować, które będą Ci odpowiadać. Po pierwsze – antypara, czyli powłoka hydrofobowa. Dzięki niej nie tylko nie będzie Cię zalewał deszcz, ale także okulary nie będą parować po wejściu do ciepłego pomieszczenia wprost z zimna. Powłoki oleofobowa i antystatyczna chronią natomiast okulary przed tłustymi plamkami jak odciski palców oraz kurzem i drobnym pyłem unoszącym się w powietrzu. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej je także usuniesz. Poza tym warto wybrać szkła z antyrefleksem, który zmniejsza ilość odbitego światła. Poprawia to kontrast widzenia oraz widzenie barw. Jeśli pracujesz dużo z monitorem, warto także rozważyć filtr niebieskiego światła, które także źle wpływa nie tylko na wzrok, ale też na nasze samopoczucie.

Korekcyjne soczewki – jakie to ma znaczenie?

Wybierając korekcyjne soczewki do swoich okularów, musisz wiedzieć jak dobrać takie, które nie tylko nie będą ciężkie, ale także dobrze będą się sprawować. Po pierwsze zwróć uwagę na indeksowanie soczewki zwane także cieniowaniem. Najpopularniejsze na rynku korekcyjne soczewki do okularów mają indeksowanie na poziomie 1,5, ale pojawiają się także cieńsze o indeksowaniu 1,6; 1,61 czy 1,67. Te soczewki są odpowiednio o 20%, 22% i 30% cieńsze niż standardowe. Ma duże znaczenie przy większych wadach wzroku. Dzięki temu dużo lepiej leżą w oprawce. Korekcyjne soczewki do okularów dzielą się także na sferyczne i asferyczne. Te pierwsze w centralnej części soczewki mają uwypuklenie w kształcie wycinka kuli, które ma nadać soczewce odpowiednią wartość. W przypadku dużej wady będzie tworzyć się duża wypukłość, która będzie powodować rozmazanie widzenia po bokach soczewki oraz nie będzie się dobrze prezentować. Zdecydowanie lepszą opcją są tutaj soczewki asferyczne, które unikają tych wad.

Oprawki okularowe damskie co musisz wiedzieć, żeby dobrać je idealnie?

Decydując się na okulary, łatwo przekonasz się, że są do wyboru oprawki okularowe damskie, męskie i uniseks. Które powinnaś wybrać? Zdecydowanie damskie. Mają one dużo lżejsze konstrukcje, są zgrabniejsze oraz mają większą gamę kolorystyczną. Dzieje się tak bowiem kobiety mają dużo węższą szczękę oraz inny anatomicznie układ twarzy, przez co projektanci oprawek dopasowują je do tych właśnie cech. Oprawki okularowe damskie — jak dobrać je do siebie? Możesz kierować się zasadą dopasowania okularów do kształtu twarzy, możesz wybrać najmodniejsze w danym sezonie, dobrą opcją jest także postawienie na klasyczny wzór vintage, który pozostanie modny jeszcze przez długi, długi czas. Wszystko zależy od tego, jakie masz podejście do okularów. Jeśli będziesz je nosić cały czas – wybierz takie, żeby się czuć w nich dobrze i nie wstydzić się ich nosić. Jeśli będziesz zakładać je tylko w pracy, spraw sobie takie, które będą wygodne oraz będą ładnie wyglądać. Jeśli natomiast mają Ci one posłużyć tylko do czytania, możesz wybrać tańszą wersję, która będzie równie ładna.

Jakie są modne okulary damskie?

Jak w każdej dziedzinie i w okularach pojawiają się sezonowe mody na okulary. Jakie są modne okulary damskie w tym sezonie? Przede wszystkim transparentne! Lekkie w swoim wyglądzie, transparentne oprawki, które będą doskonale leżeć na każdej twarzy. Jasne, pastelowe zabarwienie doda im tylko uroku. Jeśli wolisz jednak bardziej wyraziste elementy garderoby postaw na okulary w soczystych kolorach i wzorach! Cętki, pręgi, mazaje, panterka – im bardziej wyrazisty wzór, tym lepiej, zwłaszcza jeśli ma sporo kolorów! Jeśli zależy Ci jednocześnie na modzie i ponadczasowości to postaw na awiatorki. Co jakiś czas wracają do łask i tak właśnie jest teraz. Pilotki charakteryzują się tym, że mają cienkie, metalowe oprawki i spore szkła. Jak już jesteśmy my dużych soczewkach – okulary oversize! To hit tego sezonu! Duże soczewki zamknięte w wyrazistych, kolorowych oprawkach. Może nie będą modne wiecznie, ale wyglądają obłędnie!