Klasterowy ból głowy w terminologii medycznej nazywany jest także bólem głowy Hortona. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, wskazują na bardzo duże natężenie bólu, który opisują jako przeszywający i pulsujący. W wielu przypadkach, w trakcie napadu bólu, nie są w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności. Jest to jeden z rzadziej diagnozowanych bólów głowy, ale statystyki wskazują, że częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Kiedy mamy do czynienia z klasterowym bólem głowy?

O klasterowym bólu głowy mówimy w sytuacji dolegliwości o dużym nasileniu, które odczuwane są po jednej stronie, zwykle w okolicy oka i skroi. Nazwa pochodzi od samej charakterystyki tych dolegliwości, które narastają i pojawiają się często w regularnych odstępach czasu w ciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy, a następnie na jakiś czas zanikają, aby nawrócić z tą samą intensywnością.

Klasterowy ból głowy występuje z objawami towarzyszącymi. Przede wszystkim charakterystyczne jest zaczerwienienie i łzawienie oka po bolącej stronie głowy. Zdarza się, że pojawia się tzw. opadająca powieka. Cierpiące osoby często w trakcie napadu skarżą się na zatkany nos i katar. Bólowi towarzyszy nieprzyjemne uczucie niepokoju, a w niektórych przypadkach dochodzi do nadmiernej potliwości twarzy. Atak bólu ma różny czas trwania, może dokuczać od 15 minut do nawet 3 godzin. W tym czasie cierpiące osoby nie są w stanie wykonywać nawet najprostszych czynności.  Różny jest też czas trwania przerw między napadami. Podczas całego cyklu ataków klasterowego bólu głowy na początku ból charakteryzuje się większą częstotliwością i intensywnością, a po jakimś czasie, który jest bardzo indywidualny, zarówno częstotliwość, jak i intensywność zaczynają spadać, prowadząc do całkowitego, ale czasowego ustania dolegliwości. Znane są przypadki, w których nawroty wystąpiły dopiero po kilku latach przerwy.

Leczenie klasterowych bóli głowy

Z powodu objawów, które przypominają aurę migrenową, klaserowy ból głowy bardzo często mylony jest właśnie z migreną. Z tego powodu możliwe są sytuacje, w których przez całe lata nie jest prawidłowo zdiagnozowany. Leczenie nie jest łatwe i zawsze powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty. Doraźnie, w łagodzeniu dolegliwości, można stosować leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Przed ich zażyciem zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zasadami bezpiecznego dawkowania oraz przeciwwskazaniami do stosowania leku. Ważne, aby pamiętać, że tego typu leki nie sprawdzą się przy bardzo krótkich epizodach bólowych o dużej intensywności.

Równie ważna co farmakoterapia jest dbałość o prowadzenie higienicznego stylu życia. Osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy powinny unikać używek jak alkohol, nikotyna, ale też intensywne bodźce świetlne (np. światło stroboskopowe) oraz niektórych rodzajów pokarmów, np. dań bardzo ostrych i produktów o wysokim stopniu przetworzenia, ale też nabiału czy ryb.

Mimo że przyczyny klasterowego bólu głowy nie są jeszcze do końca znane, to już wiadomo, że dbałość o dobrą kondycję psychofizyczną organizmu może zmniejszyć nasilenie ataków i czas ich trwania. Co charakterystyczne, bóle tego rodzaju po raz pierwszy pojawiają się zwykle przed 30 rokiem życia i jak w przypadku wszystkich rodzajów bólu głowy, ataki mogą być powodowane przez określone czynniki, takie jak wspomniany alkohol czy nikotyna.

Artykuł zewnętrzny