Choroby i problemy pojawiające się w kanale odbytu lub jego okolicy zwykle są dla nas nie tylko bolesnym, ale także wstydliwym tematem. Zdecydowanie nie warto ich jednak bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą zrobić nam bardzo dużą krzywdę. Jednym z następstw braku odpowiedniej opieki medycznej może być powstanie przetoki odbytowej. Czym dokładnie ona jest i jakie są przyczyny jej pojawienia się? Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko jej powstania?

1. Przetoka odbytu – czym jest i jak ją rozpoznać?

2. Jak leczy się przetoki w okolicy odbytu?

3. Przetoka okołoodbytnicza – jak zapobiec jej powstaniu?

Przetoka odbytu – czym jest i jak ją rozpoznać?

Przetoka okołoodbytnicza jest chorobą, która pojawia się w wyniku nieprawidłowego połączenia pomiędzy skórą w okolicach odbytu a samym odbytem. Może ona pojawić się w wyniku silnej infekcji lub jako efekt innej choroby, jak na przykład gruźlica, ropień odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy też choroba Leśniowskiego-Crohna. Jej obecność może świadczyć także o nowotworze lub być efektem niedokładnie przeprowadzonej operacji w tej okolicy. Ponieważ przetoka zwykle jest wyściełana bardzo unaczynioną tkanką, zakażenie łatwo się rozprzestrzenia, a często także powoduje powstanie ropnia, który należy leczyć chirurgicznie poprzez nacięcie.

Jak leczy się przetoki w okolicy odbytu?

Objawy przetoki odbytu obejmują między innymi ból, pieczenie, a także nawracające ropnie. Z jej otworu może sączyć się ropa oraz krew, w zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent. Kanał przetoki również w większości wypadków powstaje ze względu na wcześniejsze pojawienie się ropnia. Leczenie przetoki odbytu jest kilkuetapowe – w pierwszej kolejności musimy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi z nami pełny wywiad. Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne, celem którego jest znalezienie ujścia wewnętrznego przetoki. W zależności od zaleceń lekarza może zostać wykonana także anoskopia lub rezonans magnetyczny.

Przetoka okołoodbytnicza – jak zapobiec jej powstaniu?

Przetoki okłoodbytnicze bardzo rzadko powstają bez wcześniejszego utworzenia się ropnia. Gdy już się z nim borykaliśmy, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnego problemu poprzez odpowiednie zajmowanie się skórą okolicy odbytu – dokładną higienę, wykorzystywanie miękkiego papieru toaletowego, a także zadbanie o właściwą dietę. Stosowanie probiotyków i dbanie o prawidłową florę jelitową również pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko na pojawiające się przetoki okołoodbytnicze.