Leczenie ortodontyczne to czas pełen wyrzeczeń i poświęceń. W jego trakcie musisz zrezygnować z niektórych pokarmów i szczotkować zęby jeszcze częściej i dokładniej niż do tej pory. Niestety pomimo tego, że aparat zapewnia Ci zdrowy zgryz i piękny uśmiech, sprzyja także powstawaniu próchnicy. Dlatego tak ważne jest używanie nici ortodontycznej. Może być ono utrudnione i wymagać nieco wprawy, ale dobrze dobrana nić dentystyczna do aparatu umożliwi Ci łatwe wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Dlaczego warto używać nici ortodontycznej?

Nić ortodontyczna to nic innego jak nić dentystyczna, która dostosowana jest do nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym. Jest ona wręcz niezbędna dla zdrowia zębów i dziąseł w trakcie leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny to nieskomplikowana konstrukcja – zwykle zbudowany jest z zamków i łączącego je łuku – ale budowa poszczególnych elementów jest dość szczegółowa. Małe części zamków łatwo zatrzymują cząstki jedzenia i bardzo szybko gromadzi się na nich próchnicotwórcza płytka bakteryjna. Do tego dochodzi także utrudniona higiena – nie zawsze dasz radę dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej szczoteczką do zębów.

Jeśli nie używasz nici dentystycznej do aparatu ortodontycznego, narażasz się na poważne konsekwencje. Pamiętaj, że leczenie wad zgryzu jest długie – nie trwa tydzień lub dwa, ale co najmniej kilkanaście miesięcy. Tak długotrwałe zaniedbania higieniczne spowodują, że ubytki pojawią się bardzo szybko. Najbardziej narażone na to miejsca to przestrzenie międzyzębowe, a także przednie powierzchnie zębów znajdujące się najbliżej zamków.

Co więcej, rozwijająca się próchnica może sprawić, że zainfekowany ząb będzie wymagać leczenia kanałowego. Może być ono skuteczne, ale zazwyczaj jest bardzo kłopotliwe (i drogie!). Używanie nici dentystycznej do czyszczenia aparatów jest zdecydowanie łatwiejsze.

Kiedy i jak stosować nić dentystyczną do aparatu?

Nić ortodontyczna z założenia pomaga także utrzymać zdrowie i tak podrażnionych już przez aparat dziąseł. Regularne usuwanie płytki bakteryjnej pomoże Ci zapobiegać stanom zapalnym, opuchliźnie i bolesności dziąseł, a także chorobom przyzębia. Aby jednak tak się stało, musisz opanować technikę nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym.

Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Początkowo może wymagać jedynie odrobinę większego skupienia i zajmować więcej czasu, ponieważ wymaga przeplatania nici ortodontycznej przez każdy wspornik aparatu.

Mogą też pojawiać się lekkie podrażnienia, a nawet krwawienie. Tych dolegliwości można jednak uniknąć lub znacznie je zredukować. Stosuj się do poniższych reguł:

  • Przed nitkowaniem dobrze wyszczotkuj zęby miękką szczoteczką. Dzięki temu będziesz mógł łagodniej operować nitką i zredukujesz ryzyko podrażnienia dziąseł.
  • Nie używaj agresywnie czyszczących past do zębów. Mogą one uszkodzić dziąsła i utrudniać nitkowanie.
  • Bolesności nitkowania możesz uniknąć, jeśli wcześniej delikatnie wymasujesz dziąsła. Użyj do tego szczoteczki z miękkim lub bardzo miękkim włosiem.
  • Po użyciu nici ortodontycznej możesz wypłukać zęby łagodzącym płynem do higieny jamy ustnej. Najlepiej, aby zawierał substancje regenerujące, np. witaminę E.

Nie zrażaj się i nie przerywaj nitkowania, nawet jeśli jest ono wyjątkowo niekomfortowe. Koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem, jeśli bolesność lub krwawienie nasilają się albo utrzymują przez długi czas.

Jaka powinna być nić dentystyczna do czyszczenia aparatów ortodontycznych?

Zastanawiasz się, jak wybrać nić dentystyczną do czyszczenia aparatów ortodontycznych? Postaw na taką, która ułatwi Ci nitkowanie i skróci jego czas!

Profesjonalne nici ortodontyczne – takie jak nić GUM® ORTHO – zostały zaprojektowane tak, aby nitkowanie zębów było możliwie najprostsze. Wyróżnia je przede wszystkim:

  • bardzo cienka i sztywna przewleczka – z łatwością przeprowadzisz ją pod łukiem aparatu ortodontycznego;
  • duża rozszerzalność nici – w kontakcie ze śliną, nić ortodontyczna rozszerza się, dzięki czemu lepiej przylega do powierzchni zębów i czyści skuteczniej niż standardowy produkt.

Porad dotyczących techniki używania nici ortodontycznej udzieli Ci także Twój lekarz stomatolog. Z pewnością uda Ci się wypracować odpowiedni sposób używania, a Twoje zęby po zdjęciu aparatu będą nie tylko piękne, ale też zdrowe.