Prometazyna to ważna i często używana substancja, którą znajdziemy w wielu lekach. Ma wiele cech, w związku z czym może być zastosowana w szerokiej gamie przypadków. Czym dokładnie jest ta substancja i jakie zadanie pełni? W jakiego rodzaju lekach przede wszystkim ją znajdziemy? Kiedy powinniśmy uważać przy jej stosowaniu?

1. Co to jest prometazyna?

2. Przy leczeniu objawowym górnych dróg oddechowych i nie tylko – jak działa prometazyna?

3. W jakich lekach znajduje się prometazyna?

Co to jest prometazyna?

Prometazyna jest lekiem, który wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwhistaminowe – blokuje możliwość łączenia się tego związku z receptorami w ludzkim ciele. Oznacza to, że ma ona działanie przeciwalergiczne i jest to jej podstawowy zakres wykorzystywania. Substancja ta posiada jeszcze szereg innych właściwości: ma działanie przeciwwymiotne, nasenne oraz uspokajające. Ze względu na swoje cechy prometazyna jest w stanie wpływać na wynik przeprowadzanych testów alergicznych.

Przy leczeniu objawowym górnych dróg oddechowych i nie tylko – jak działa prometazyna?

W momencie gdy histamina wnika do organizmu osoby uczulonej, łączy się ona z receptorami histaminowymi H1. To zaś powoduje powstawanie obrzęków, bąbli, a także skurczy mięśni gładkich, co może wywoływać reakcje anafilaktyczne i inne reakcje alergiczne na drażniący nas czynnik. Prometazyna blokuje możliwość dołączania się cząstek histaminy do receptorów H1, w związku z czym blokuje objawy podrażnienia, takie jak zaburzenia oddychania, reakcje skórne, czy nieprawidłowe działanie ze strony układu nerwowego.

W jakich lekach znajduje się prometazyna?

Stosowanie prometazyny dotyczy szczególnie usuwania i zapobiegania reakcjom alergicznym, w związku z czy jest to substancja czynna wielu przeciwhistaminowych leków, jak na przykład Diphergan czy Polfergan. Dodatkowo wykorzystuje się ją również w lekach pozwalających na łatwiejsze zaśnięcie w przypadku choroby, jak na przykład Choligrip na noc. W wielu produktach pojawia się ona jako chlorowodorek prometazyny, który posiada właściwości antyalergiczne i przeciwwymiotne.

Prometazyna jest powszechnie wykorzystywaną substancją, której zadaniem jest przede wszystkim zapobiec lub nie dopuścić do pojawienia się objawów alergii. Produkty zawierające ten związek mogą działać również jako wspomaganie przy okazji wychodzenia z przeziębienia czy grypy. W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać prometazynę, powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.