Szczoteczki soniczne charakteryzują się bardzo intensywnym działaniem, dzięki któremu skutecznie oczyszczają jamę ustną. Ich praca jest w pełni bezpieczna, jednak w połączeniu z niektórymi pastami do zębów może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Poznaj pożądane cechy pasty do szczoteczek sonicznych. Czy warto kupować dedykowane środki do tego typu przyrządów? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Szczoteczka soniczna to zaawansowane technologicznie urządzenie z silnikiem elektrycznym, przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej z płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych. W swojej pracy wykorzystuje fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów, a powstałe mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe. Szczoteczki soniczne poruszają się z maksymalną prędkością 96 000 drgań na minutę pracy, co wpływa na  skuteczność ich działania. Dla porównania – za pomocą szczoteczek manualnych wykonujemy jedynie kilkaset ruchów okrężnych na minutę. Większość modeli wyposażona jest w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, spośród których każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie. W zestawach ze szczoteczkami obecne są też końcówki wymienne z różniącymi się od siebie włóknami. Szczoteczka soniczna z pewnością oferuje więcej opcji mycia i dokładniejsze czyszczenie niż szczoteczka manualna.

Cechy pasty do szczoteczek sonicznych

Jaka powinna być pasta do szczoteczek sonicznych? Należy pamiętać o tym, iż wspomniane urządzenia pracują bardzo intensywnie, często na najwyższych obrotach. Nie musimy jednak obawiać się, że w procesie szczotkowania uszkodzimy szkliwo lub dziąsła, gdyż technologia soniczna jest dla nich w pełni bezpieczna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką pastę do zębów nakładamy na podłużną główkę szczoteczki sonicznej.

W takim przypadku bardzo ważna jest chociażby konsystencja pasty. Nie powinna być zbyt rzadka, gdyż może wówczas rozchlapywać się lub spływać z zębów. Polecamy stosowanie gęstszych preparatów, które będą trzymać się włókien szczoteczki. Najlepiej, gdyby pasta do szczoteczek sonicznych miała żelową formułę, a jej konsystencja była jednolita.

Kolejny istotny czynnik to właściwości ścierające pasty, które określa się za pomocą współczynnika RDA, wskazującego stopień ścieralności dla zębiny. Najwyższa dopuszczalna wartość RDA w pastach do zębów wynosi 250, natomiast pasty do szczoteczek sonicznych nie powinny przekraczać 100. RDA powyżej wspomnianego poziomu charakteryzuje pasty intensywnie wybielające i polerujące. Takie środki świetnie usuwają przebarwienia, jednak
w połączeniu z działaniem szczoteczki sonicznej mogą osłabiać strukturę szkliwa. Najpopularniejsze substancje ścierne w pastach do zębów to m.in. węglan wapnia, tlenek krzemu, wodorotlenek wapnia i uwodniona krzemionka.

Pasta do szczoteczek sonicznych nie powinna zawierać również zbyt wielu środków pieniących. Piana ułatwia oczyszczanie, jednak jej duża ilość w jamie ustnej może dawać złudne wrażenie szybciej wymytych zębów. Najczęściej spotykany w pastach do zębów detergent to SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Preparat z jego dodatkiem, w połączeniu z pracą szczoteczki sonicznej, tworzy pianę o dużych bąbelkach z niską zawartością wody i składników aktywnych. Lepszym wyborem będą więc pasty z łagodnymi środkami pieniącymi, np. sarkozylem czy betainą kokamidopropylową.

Pasta do szczoteczek sonicznych – czy warto?

Jeśli jesteś użytkownikiem szczoteczki sonicznej, pasta do zębów z wymienionymi wyżej cechami jest dla Ciebie. Warto stosować tego typu produkty, aby nie uszkodzić szkliwa zębowego i nie doprowadzić tym samym do nadwrażliwości zębów, a nawet do występowania ubytków. Dobra pasta do szczoteczki sonicznej chroni nasze uzębienie przed próchnicą, zapobiega nadwrażliwości, a także wzmacnia tkankę pokrywającą zębinę. Składnikiem, który wyróżnia się takimi właściwościami, jest hydroksyapatyt.

Jakie są najlepsze pasty do szczoteczki sonicznej? Możemy wymienić następujące środki tego typu: WOOM Total+, SPLAT White Plus, Biorepair PRO White, Biorepair Pełna Ochrona czy Smilesonic Sensitive.