Trądzik to choroba skóry, która od wielu lat przestała być jedynie problemem nastolatków. Chorują na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć to właśnie panie po 25. roku życia są bardziej narażone na jej wystąpienie. Dla znacznej części osób zmagających się z tą chorobą trądzik to poważny problem, który ma duży wpływ na nasze samopoczucie i może w bardzo silnym stopniu wpłynąć na nasze życie, jak i stać się przyczyną poważnych kompleksów. Niektóre osoby, chcąc pozbyć się trądziku, decydują się na wyciskanie pryszczy. Czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z trądzikiem?

Wyciskanie pryszczy – czy należy to robić?

Nieestetyczne grudki i krostki to zwykle objaw trądziku. Warto jednak pamiętać, że wypryski mogą pojawiać się okresowo także u kobiet, które nie chorują na trądzik, np. przed miesiączką. Pryszcze pojawiają się na naszej skórze w wyniku stanu zapalnego, który ma miejsce w momencie, gdy dochodzi do zablokowania ujść gruczołów łojowych. Kiedy niedoskonałość staje się bardzo widoczna, wiele osób decyduje się na jej pozbycie poprzez wyciskanie pryszczy.

Dla wielu osób wyciskanie pryszczy wydaje się najszybszym sposobem na pozbycie się widocznej niedoskonałości, szczególnie wtedy, kiedy pojawiła się niespodziewanie, a nam zależy na tym, aby nasza twarz wyglądała idealnie. Co więcej, wyciskanie pryszczy dla niektórych osób stanowi sposób na odstresowanie, podobnie jak obgryzanie skórek czy paznokci.

Wyciskanie pryszczy – skutki

Niestety wyciskanie pryszczy, szczególnie jeśli robimy to samodzielnie w warunkach domowych, może przynieść naszej skórze wiele szkód. Dotykanie swojej twarzy, a w szczególności niedoskonałości może skutkować przeniesieniem na skórę zanieczyszczeń. Dotykając pryszczy lub wyciskając je, ryzykujesz, że nadkazisz je bakteryjnie, a zmiana będzie o wiele trudniej się goić. Co więcej, możesz sprawić, że bakterie rozniosą się po pozostałych partiach twarzy, szczególnie jeśli dotykasz skóry twarzy brudnymi dłońmi. Warto też pamiętać, że wyciskanie pryszczy nie jest dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na tym, aby danego dnia nasza skóra wyglądała nieskazitelnie. Po wyciśnięciu niedoskonałości obszar skóry wokół niej robi się opuchnięty i zaczerwieniony, czego czasami nie da się ukryć nawet makijażem.

Wągry na nosie a trądzik

Jeśli na swoim nosie zauważasz charakterystyczne czarne kropki, to znak, że masz do czynienia z wągrami. Wągry na na nosie to utrapienie wielu dziewcząt i dorosłych kobiet, głównie ze względu na to, że są tak łatwe do zauważenia. Czym tak naprawdę są wągry? To zaskórniki otwarte, które bardzo często są pierwszym objawem rozwijającego się trądziku. Powstają w wyniku zatkania gruczołów łojowych, stąd tak często pojawiają się u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Ciemny kolor wągrów na nosie wiąże się z utlenieniem keratyny, która obecna jest w martwych komórkach naskórka. Jeśli nie będziemy odpowiednio oczyszczać naszej skóry z zaskórników, mogą się one stać idealną pożywką dla bakterii i ulec nadkażeniu.

Warto pamiętać, że wągry na nosie nie zawsze są typowym objawem trądziku. Mogą pojawiać się u osób, które nie chorują na trądzik i być efektem niewłaściwego oczyszczania skóry, korzystania z kosmetyków kolorowych, które mogą zapychać pory skóry, a także nieodpowiedniej diety lub stresu.

Wągry na na nosie – czy należy je wyciskać?

Choć wągry na nosie to zmiany o charakterze niezapalnym, istnieją osoby, które także decydują się na ich wyciskanie, wychodząc z założenia, że w ten sposób po prostu szybciej pozbędą się niedoskonałości. Niestety sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych o charakterze zapalnym. Wyciskając wągry, możemy doprowadzić do ich nadkażenia, przez co nie tylko staną się bardziej widoczne, ale pozbycie się ich może być znacznie trudniejsze.

W jaki sposób radzić sobie z wągrami? Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym demakijażu twarzy oraz regularnym oczyszczaniu jej rano i wieczorem. Można także wspomóc się profesjonalnymi zabiegami jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny.