Branża medyczna wciąż bardzo prężnie się rozwija. Każdego roku do obrotu wprowadzane są nowe leki i produkty lecznicze, a prywatne placówki poszerzają swoją ofertę usług medycznych. Znalezienie pracy w branży medycznej nie jest trudne, jednak wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Podpowiadamy!

Praca w branży medycznej — gdzie warto szukać zatrudnienia?

Branża medyczna to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się nie tylko do placówek medycznych, ale także do firm, które produkują i sprzedają sprzęt medyczny oraz do firm farmaceutycznych. Według definicji branża medyczna obejmuje wszystkie zawody związane z działaniem medycznym i udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Celem takiego działania jest ratowanie życia, ochrona zdrowia lub poprawa komfortu życia. Poza lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi w branży medycznej wyróżniamy również takie zawody jak:

 • przedstawiciel medyczny,
 • pracownik administracji w szpitalu lub przychodni,
 • rejestratorka medyczna,
 • specjalista ds. promocji zdrowia,
 • manager zarządzający daną jednostką medyczną.

Praca na wyżej wymienionych stanowiskach wiąże się z koniecznością posiadania podstawowej wiedzy medycznej, jednak nie zawsze wymaga się od kandydatów wyższego wykształcenia kierunkowego. Czasami w zupełności wystarczy ukończenie specjalistycznego kursu lub kierunku medycznego w szkole policealnej.

Jak zdobyć pracę w branży medycznej?

Praca w branży medycznej jest bardzo ciekawa i daje pracownikom szerokie możliwości rozwoju. Choć w tej branży wykształcenie kierunkowe nie zawsze jest wymagane, to jednak zdecydowanie warto je mieć. Nie musisz ukończyć medycyny, żeby zostać przedstawicielem medycznym. W tej branży na ciekawe oferty pracy mogą liczyć absolwenci:

 • analityki medycznej,
 • zdrowia publicznego,
 • dietetyki,
 • fizjoterapii,
 • farmacji,
 • elektroradiologii,
 • kosmetologii.

Są to kierunki, dzięki którym zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu nauk medycznych, nauki o zdrowiu i zdrowym odżywianiu oraz nauki o kulturze fizycznej. Absolwenci dietetyki mogą otrzymać pracę w firmach zajmujących się cateringiem dietetycznym lub produkujących zdrową żywność. Natomiast absolwenci zdrowia publicznego znajdą pracę zarówno w firmach prywatnych, jak i w urzędach, szpitalach, a nawet w wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemicznych.

Jakie umiejętności są niezbędne w zawodach medycznych?

Praca w zdrowiu publicznym wiąże się z dużą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje i przekazywane informacje. Każda pomyłka może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta lub funkcjonowanie danej jednostki medycznej. Pracownicy branży medycznej muszą mieć też wysokie zdolności interpersonalne i doskonałe umiejętności organizacyjne. Idealny kandydat powinien wykazać się również dużą odpornością na stres i empatią w stosunku do osób, które korzystają z danych usług bądź produktów medycznych. Wiele ciekawych ofert pracy z branży medycznej znajdziesz na portalu GoWork.pl.

Znalezienie pracy w branży medycznej nie zajmie Ci dużo czasu, jeśli dokładnie wiesz, co chcesz robić i wykażesz się odpowiednią determinacją. Pracodawcy poszukują osób, które mają podstawową wiedzę z zakresu nauk medycznych i potrafią dobrze wykorzystać ją w praktyce. Przed wysłaniem aplikacji koniecznie sprawdź wymagania na danym stanowisku pracy.