Mówi się, że sport to zdrowie. A jednak zawodowi sportowcy często cierpią na problemy ze zdrowiem. Poza tym, że zdarzają im się kontuzje typowe dla uprawianej przez nich dyscypliny, w tym zwichnięcia i złamania kończyn, doskwierają im także inne przypadłości i schorzenia mniej lub bardziej bezpośrednio powiązane z ich sportową aktywnością, na przykład zaburzenia psychogenne takie jak bezsenność.
Skąd się biorą problemy ze snem u sportowców?
Problemy ze snem u sportowców biorą się po części z obciążenia, jakiemu poddawany jest ich organizm, wywołuje on bowiem nadmierną aktywizację współczulnego układu nerwowego. Jest to naturalny efekt uprawiania aktywności fizycznej. Warto o tym pamiętać i z tego też względu wykonywać wszelkiego rodzaju treningi rano lub w okolicach południa – zapewnią nam one wtedy energię na resztę dnia i nie utrudnią odpoczynku w nocy. Problemy ze snem u sportowców wynikają także z ogromnej presji, z jaką wiąże się uprawianie sportu. W końcu od każdego członka drużyny zależy sukces całego zespołu, a od sukcesu zespołu – radość kibiców. Taka presja wywołuje ogromny stres, który negatywnie odbija się na nocnej regeneracji. Na początku kłopoty z zasypianiem i częste pobudki w nocy mogą pojawiać się tylko przed ważniejszymi rozgrywkami, ale jeśli szybko nie zaczniemy im przeciwdziałać, z czasem takie błahe, wydawać by się mogło, zaburzenia snu przekształcą się w pełnowymiarową, chroniczną bezsenność. Więcej na ten temat na terapiabezsennosci.pl
Jak leczy się bezsenność u sportowców?
Bezsenność u osób uprawiających sport leczy się na różne sposoby, z których największą efektywność wykazuje terapia poznawczo-behawioralna. Obejmuje ona przede wszystkim naturalne techniki relaksacyjne pozwalające na odprężenie ciała i wyciszenie umysłu po intensywnym wysiłku oraz redukcję napięcia psychicznego wywołanego przez utrzymujący się przez długi czas stres związany ze sportową presją. Leczenie bezsenności u sportowców za pomocą tej metody może odbywać się stacjonarnie, czyli w gabinecie lekarskim, lub zdalnie, a więc przy użyciu specjalnie do tego celu zaprojektowanej aplikacji. Wybór formy terapii zależy oczywiście od pacjenta, obie są jednak bardzo skuteczne.
Najnowsze komentarze