Bariatryczne zabiegi rewizyjne przeprowadzane są u pacjentów, którzy byli leczeni operacyjnie z powodu otyłości. Jednak leczenie nie przyniosło żadnych efektów. Mogło też dojść po prostu – do nawrotu choroby. Warto sobie uświadomić, że pobyt w szpitalu po takiej operacji zajmuje jeden dzień lub dwa. Ma on podwyższone ryzyko powikłań. Z tego artykułu dowiesz się więcej o zabiegu rewizyjnym.
Co operuje chirurg podczas bariatrycznego zabiegu rewizyjnego?
Pacjent po operacji rewizyjnej potrzebuje dłuższego monitorowania stanu zdrowia. Po opuszczeniu szpitala, większość osób wraca do zdrowia i normalnego trybu życia – w ciągu mniej więcej kilku tygodni. Chirurg operuje tkanki zbliznowaciałe, o upośledzonym ukrwieniu i gorszych zdolnościach do gojenia się. Takie zabiegi wykonywane są w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej.
Rękawowa resekcja żołądka, czyli jedna z metod leczenia otyłości. Czy po tej operacji mogą wystąpić komplikacje?
Rękawowa resekcja żołądka to jedna z metod chirurgii bariatrycznej. Zazwyczaj przeprowadzana laparoskopowo. Ten zabieg polega na pozbyciu się ⅔ bocznej i dolnej części żołądka. Warto zwrócić uwagę na to, że jego pojemność zmniejsza się o około 90%. Zwiększa się jednocześnie tempo przesuwania się treści pokarmowej przez ten narząd. Ta operacja doprowadza również do zmniejszenia się w znacznym stopniu – greliny, czyli hormonu głodu. Tego powodem jest to, że wytwarzany jest on w części żołądka, która w trakcie rękawowej resekcji żołądka, zostaje usunięta. Po tym zabiegu lub w jego trakcie – może dojść do komplikacji. Nie zdarzają się one często, jednak jeśli się pojawią – nie należy zwlekać z poinformowaniem o nich lekarza prowadzącego. Operacja rewizyjna może wynikać np. z wystąpienia nieszczelności lub całkowitego rozejścia się zespoleń. Konieczna będzie interwencja chirurgiczna.
Jak wygląda przebieg zabiegu?
Operacja rękawowej resekcji żołądka trwała około 90 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu zabiegu – pacjent dostaje środki przeciwbólowe. Nie mniej jednak, kilkudniowy pobyt w szpitalu jest koniecznością. W pierwszej dobie po operacji rewizyjnej, w celu oceny efektów – przeprowadzane jest RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego ze środkiem cieniującym.
Poznaj zalety rękawowej resekcji żołądka
Do jednych z zalet rękawowej resekcji żołądka można zaliczyć to, że ta operacja minimalizuje ryzyko wrzodów żołądka. Zabieg jest małoinwazyjny. Po jego wykonaniu – zmniejsza się apetyt i uczucie głodu.
Jedna z najskuteczniejszych metod bariatrycznych, czyli gastric by-pass
Gastric by-pass to operacja, która jest bardzo pomocna w przypadku osób, które cierpią na choroby towarzyszące otyłości np. nadciśnienie, mają wysoki wskaźnik BMI lub też – ich próby leczenia dietą i aktywnością fizyczną – nie przyniosły żadnych efektów. Ten zabieg polecany jest także pacjentom, którzy mają zaburzenia emocjonalne związane z otyłością np. skłonność do kompulsywnego objadania się. Warto pamiętać, o różnych metodach jakie może obejmować bariatria – Szczecin, to miejsce, w którym można wykonać m.in. wyłączenie żołądkowe.
U jakich osób wskazany jest mini gastric bypass?
Bariatria w Szczecinie zajmuje się także wykonywaniem operacji mini gastric bypass. Ten zabieg wskazany jest w szczególności u osób, które chorują na cukrzycę typu II, cierpią na znaczną otyłość lub spożywają zbyt dużą ilość słodyczy. Do wykonania tej operacji, istnieją jednak też przeciwwskazania. Odnoszą się one np. do tych, którzy nałogowo palą tytoń, cierpią na chorobę Leśniowskiego-Crohna, nadużywają alkoholu, przyjmują narkotyki, mają chorobę psychiczną poza okresem remisji, posiadają dużą ilość zrostów jelitowych.
Czy rewizyjnym zabiegom żołądka da się jakoś zapobiec?
Aby zapobiec rewizyjnemu zabiegowi żołądka – istotna jest dyscyplina oraz zaufanie lekarzom. Może uchronić się przed tą operacją poprzez stosowanie się do zbilansowanej, niskokalorycznej, niskowęglowodanowej diety. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie stałego harmonogramu posiłków. Można jeść np. w odstępach dwugodzinnych. Porcje powinny być stosunkowo małe.
Najnowsze komentarze