E-papieros — co to właściwie jest?

Papieros elektroniczny (inne stosowane określenia: e-papieros, EIN, elektryczny inhalator nikotyny) to niewielkie, zasilane przez akumulator urządzenie działające na zasadzie inhalacji. Jego użytkowanie polega na wdychaniu znajdującej się w zbiorniku substancji, której głównym składnikiem jest glikol propylenowy, a także nikotyna, gliceryna itp. E-papierosy szybko zdobyły uznanie, jako „zdrowa alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych”. Czy takie podejście jest słuszne?

Papierosy elektroniczne — jakie są możliwe negatywne konsekwencje?

Choć wciąż postrzega się papierosy elektroniczne, jako skuteczny sposób na walkę z nałogiem tytoniowym, nie oznacza to jeszcze, że e-papierosy są rozwiązaniem pozbawionym wad. Eksperci wskazują, że są one wprawdzie mniej szkodliwe niż tradycyjne wyroby tytoniowe — taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że w e-papierosów nie ma tak dużych ilości tzw. substancji smolistych.

Mimo tej niewątpliwej zalety nie można stwierdzić, że urządzenia elektroniczne do palenia są rozwiązaniem w stu procentach zdrowym. Trzeba bowiem pamiętać, że wciąż zawierają one nikotynę, która ma silne właściwości uzależniające i prowadzi do nikotynizmu. Trzeba zatem mieć na uwadze, że nierozważne zachowanie może pomóc pozbyć się jednego uzależnienia, a przyczynić się do powstania drugiego.

Eksperci są zdania, że częste palenie e-papierosów może prowadzić np. do problemów z układem oddechowym. 1 Naukowcy zauważają również potrzebę zbadania długotrwałego efektu palenia e-papierosów na występowanie nowotworów. 2

E-papierosy a zdrowie – podsumowanie

Sam fakt, że e-papierosy zawierają mniej substancji smolistych nie oznacza od razu, że papierosy elektroniczne są zdrowszą alternatywą dla papierosów. Nadal za ich pośrednictwem dostarczana jest do organizmu szkodliwa dla zdrowia nikotyna. Oprócz tego, e-papierosy to stosunkowo nowy „wynalazek”. Przeprowadzenie miarodajnych badań, które dostarczą nam szerszą wiedzę, to skomplikowany proces rozłożony na wiele lat. Dlatego, jeśli bardzo obawiamy się negatywnych konsekwencji palenia papierosów, dobrym pomysłem jest rezygnacja z palenia ich w jakiejkolwiek postaci. Aby wytrwać w walce z nałogiem, warto sięgnąć po tabletki na rzucenie palenia, które wspierają palacza w stopniowym osłabienie głodu nikotynowego.

Źródła:

[1] E-Cigarettes and Lung Health | American Lung Association

[2] E-Cigarettes and Cancer Risk | Cancer Prevention Research | American Association for Cancer Research (aacrjournals.org)