Atopowe zapalenie skóry i egzema to hasła, które często są obok siebie używane. Czy w praktyce oznaczają dokładnie to samo? Sprawdź, na czym polega różnica.
W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej narzekają na problemy związane ze skórą. Pojawiają się na niej zmiany o różnym charakterze i nasileniu. Jednym z najczęściej występujących schorzeń o uciążliwych objawach jest atopowe zapalenie skóry (AZS). W naszym artykule opowiemy ci o nim nieco więcej. Dowiedz się, jak się objawia, aby mieć pewność, że to właśnie z tą dermatozą masz do czynienia.
Atopowe zapalenie skóry – choroba XXI wieku
Biorąc pod uwagę ilość osób, która coraz częściej skarży się na objawy AZS, można je uznać niemalże za chorobę cywilizacyjną. Jej przyczyny mają swoje korzenie m.in. w genach. Co ciekawe, jeśli ty cierpisz na AZS, nie musi się ono wcale ujawnić u twoich dzieci, a dopiero u wnuków. Jest to choroba nawrotowa o charakterze przewlekłym. Dotyczy ludzi dorosłych, a także dzieci i niemowląt. Nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, człowiek jest w stanie łagodzić wyłącznie jej objawy.
Objawy AZS – sprawdź, czy dotyczą również ciebie
Nieważne, czy cierpisz na atopowe zapalenie skóry głowy, czy schorzenie skupia się głównie na twarzy. Objawy są takie same, uciążliwe i często utrudniają normalne funkcjonowanie. Należą do nich przede wszystkim:
- świąd, który często w nocy osiąga swoje apogeum (musisz wiedzieć, że drapanie jeszcze bardziej pogarsza stan skóry i często powoduje nadkażenia bakteryjne);
- stan zapalny i wyraźne zaczerwienienie;
- zmiany wysiękowe;
- szorstkość i trudną do opanowania suchość skóry.
Początki AZS, czyli gdzie leży przyczyna
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą bardzo złożoną – w niemalże każdym aspekcie. U osób z AZS wykryto przede wszystkim zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, równoległe zachorowania na astmę oskrzelową czy alergie pokarmowe. Jedną z najistotniejszych przyczyn AZS są skłonności genetyczne. Do innych należy przewlekły stres, tryb życia, zanieczyszczenia, a także narażenie na kontakt z substancjami drażniącymi.
AZS, a egzema – czy oznacza to samo?
AZS i egzema to nie jest to samo. Znaczenia tych słów są jednak ze sobą powiązane. Atopowe zapalenie skóry to inaczej rodzaj egzemy. Mówi się o niej, jeśli na skórze obserwuje się zmiany o charakterze zapalnym, wysiękowym i tym podobne. W dermatologii można wyróżnić wiele schorzeń, które będą odpowiadać jej definicji.
Egzema, którą możesz zaobserwować na swoim ciele, nie zawsze będzie oznaczała AZS. Pamiętaj, aby w każdym przypadku swoje pierwsze kroki kierować do gabinetu dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Wiele schorzeń daje podobne objawy i wymaga leczenia farmakologicznego.
Najnowsze komentarze