Z bólem głowy każdy z nas spotka się co najmniej kilka razy w życiu. W żadnym momencie nie będzie to spotkanie przyjemne, dlatego warto zwalczyć go jak najszybciej. Aby leczenie było skuteczne, należy w pierwszej kolejności właściwie rozpoznać prawdziwą przyczynę bólu głowy. Istnieją jego różne odmiany i każda z nich często towarzyszy konkretnym sytuacjom. Ból odczuwalny powyżej nosa wiąże się z zatkaniem zatok podczas alergii lub przeziębienia. Ból wysiłkowy pojawia się z reguły po wzmożonej aktywności fizycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyny bólu głowy mogą tkwić w jamie ustnej, a dokładnie – w zębach. Jak rozpoznać, że źródłem bolesności głowy są zęby? Jak odróżnić ten rodzaj bólu od migreny? A przede wszystkim, co zrobić, aby skutecznie się go pozbyć?
Jak rozpoznać ból głowy pochodzący od zęba?
Chcąc właściwie zdiagnozować ból głowy pochodzenia zębowego, powinniśmy najpierw ustalić kierunki jego promieniowania. Tradycyjnie, dolegliwość ta rozchodzi się w stronę ucha, skroni, szyi i karku, czym bardzo przypomina popularną migrenę. Kolejną cechą bólu, jest jego pulsujący charakter. Pacjenci niejednokrotnie skarżą się na towarzyszące uczucie naprzemiennego „rozsadzania” i ściskania głowy, które towarzyszy bólowi głowy pochodzenia zębowego. Podobnie jak przypadku migreny, chorzy odczuwają również silne nudności i okresowe zaburzenia widzenia.
Najczęstsze choroby wywołujące ból głowy pochodzący od zębów
Choroba okluzyjna jest jednym z najczęstszych, a jednocześnie najtrudniejszych do wykrycia i wyleczenia powodów bólu głowy pochodzącego od zęba.. Nazywana inaczej zgryzem pourazowym, wynika z niewłaściwego stykania się ze sobą górnych i dolnych zębów. Prowadzi to do ich ścierania, a w rezultacie do nadwrażliwości, osłabienia i ciągłego zmęczenia mięśni twarzy. Pacjenci cierpiący na okluzję, niejednokrotnie wybudzają się w nocy przez nieświadome zgrzytanie zębami podczas snu. Z czasem do objawów dołącza również „strzykanie” podczas ziewania, ból towarzyszący nagryzaniu i problemy z przeżuwaniem. Co ważne, choroba okluzyjna może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ na początku organizm stara się samodzielnie radzić sobie z błędami w ustawieniu żuchwy i szczęki. Późno wykryta i nieleczona okluzja jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy pochodzenia zębowego.
Leczenie opisywanej przypadłości może przebiegać na różne sposoby. Każdy z nich wiąże się z przyczyną niewłaściwego stykania się zębów. Do najczęstszych powodów wystąpienia choroby okluzyjnej należą:
- niewłaściwie założone wypełnienie
- wyrzynające się ósemki
- źle dopasowane mosty i inne uzupełnienia protetyczne.
Szukając faktycznego powodu, warto więc jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty.
Kolejnym typem bólu głowy, który ma swoje źródło w chorobach jamy ustnej, jest ból wynikający z zapalenia miazgi zębowej. Zaawansowana próchnica z czasem prowadzi do rozwoju infekcji bakteryjnych i uszkodzenia korony zębowej. Rezultatem tego może być również zaatakowanie i uszkodzenie korzeni zęba. Stanowi zapalnemu miazgi zębowej często towarzyszą:
- gorączka
- pojawienie się ropnia w okolicach kości zębowej
- ogóle osłabienie
- zimne poty.
Zwlekając z wizytą w gabinecie stomatologicznym, pacjenci narażają się na konieczność leczenia endodontycznego i ekstrakcję zęba. Najszybszym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest konsultacja z lekarzem. Opracuje on zainfekowany ząb i zdrenuje ropień. Dodatkowo dentysta oczyści ząb z próchnicy, a następnie wypełni, co zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.
Bardzo często, winę za dokuczliwy ból głowy ponoszą wyżynające się ósemki, czyli zębów trzonowych. Ich pojawieniu się często towarzyszą dyskomfort i bolesność dziąseł, twarzy i głowy. Ból ten ma charakter napadowy, a jego źródło pacjenci opisują jako trudne do zlokalizowania. Z reguły, epizody bólowe trwają od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, ale zdarza się również, że przedłużają się nawet do kilku dni. Odczuwalny przy okazji ból jest wyjątkowo dokuczliwy i trudny do uśmierzenia. Tradycyjne leki przeciwbólowe często okazują się nieskuteczne, a dodatkowymi objawami są m.in. szczękościsk i nudności. Aby pozbyć się bólu, warto umówić się na chirurgiczne usunięcie zęba w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Te i wiele innych zabiegów przynoszących ulgę cierpiącym pacjentom ma w swojej ofercie klinika Warsaw Dental Center.
Przyczyną opisywanego w artykule bólu głowy może się również okazać bruksizm. Schorzenie to coraz częściej występuje wśród osób wykonujących na co dzień stresującą pracę. Jego przyczyn może być znacznie więcej, jednak w wielu przypadkach rezultat jest ten sam: ból głowy od zęba i pojawienie się zapalenia dziąseł oraz przyzębia. Właściwe leczenie bruksizmu i jego objawów przebiega dwuetapowo:
- najpierw dentysta uzupełnia ubytki powstałe na skutek ścierania i zaciskania zębów.
- następnie rozpoczyna korekcję wady zgryzu lub kieruje pacjenta do gabinetu ortodontycznego.
Często bólowi głowy pochodzącemu od zębów, towarzyszy również ból twarzoczaszki o charakterze klasterowym. Umiejscawia się on w okolicach szczęki, przez co wykrycie jego faktycznego źródła jest wyjątkowo trudne. Najczęściej występuje razem z migreną, w istotny sposób obniżając poziom życia pacjentów.
Niestety, usunięcie zęba nie zawsze oznacza rozwiązanie bolesnego problemu. Niekiedy pacjentów dotyka tzw. efekt Godona. Polega on na nadmiernej ruchomości zęba i uczuciu jego wsuwania się. Uczucie to pojawia się, kiedy w jamie ustnej znajduje się nagle o jeden ząb mniej, niż wcześniej. Ból dotyka wtedy zębów sąsiadujących z wyrwanym lub utraconym. Aby zażegnać przykre dolegliwości, gabinety stomatologiczne proponują pacjentom m.in. mocowanie implantów oraz innych uzupełnień protetycznych (np. w postaci mostów).
Liczy się profesjonalizm, czyli dlaczego lepiej unikać domowych metod
Pacjent cierpiący na ból głowy pochodzenia zębowego powinien jak najszybciej udać się na wizytę do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Pod okiem dentysty, zostanie tam przeprowadzony kompleksowy przegląd i badanie. Dzięki temu uda się ustalić, co jest faktyczną przyczyną dolegliwości. Doraźnie można oczywiście stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i gorące lub zimne okłady. Metody te jednak jedynie „ukryją” dolegliwość, naprawdę jej nie lecząc. Chcąc zadbać o zdrowie i uniknąć problemów z uzębieniem, warto dbać o higienę jamy ustnej i regularnie chodzić na wizyty stomatologiczne. Pozwoli to na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w ich wczesnym stadium.
Najnowsze komentarze