Co to paradontoza? Jest to choroba, która atakuje głownie dziąsła oraz tkanki przyzębne. To schorzenie przewlekłe, które może dawać różne objawy – od tych mniej groźnych, po niebezpieczne komplikacje. Dowiedz się co jest przyczyną tego schorzenia oraz jak wygląda walka z paradontozą.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza inaczej jest nazywana zapaleniem przyzębia. Najczęściej dotyka osoby dorosłe, lecz nie jest to regułą, ponieważ jej objawy mogą się pojawić też w młodszym wieku. Główną przyczyną tego schorzenia jest długotrwała, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niezdrowe nawyki związane z tym. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena, dlatego, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę co to paradontoza.

Zobacz też: Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Źródłem paradontozy jest kamień nazębny, który powstaje z nagromadzonych na zębach osadów. Na kamieniu nazębnym rodzą się bakterię, dlatego jeśli zauważamy u siebie ten problem zgłośmy się od razu do stomatologa, aby nie dopuścić do rozwoju paradontozy. Jeśli kamień długo się gromadzi, to w pewnym momencie może powodować stany zapalne tkanek przyzębia, w które wnikają nagromadzone bakterie.

Objawy paradontozy

Wala z paradontozą powinna zostać rozpoczęta już w przypadku pierwszych objawów choroby. Jednym z nich jest krwawienie z dziąseł oraz zaczerwienione lub opuchnięte ich okolice. Dziąsła mogą też boleć i być bardziej wrażliwe niż dotychczas. Objawy paradontozy mogą być jednak znacznie poważniejsze, gdyż może dojść do odkrycia szyjek zębowych,  nadmiernej ruchomości zębów, a później do ich utraty. Paradontoza może też częściej rozwinąć się u osób, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, mają wady zgryzu lub cierpią na przewlekłe choroby np. cukrzycę.

Warto przeczytać: Ranking środków wybielających zęby

Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy zależy od stopnia zaawansowania tego schorzenia u pacjenta. Jeśli nie zgłosimy się z paradontozą, to może mieć ona przykre konsekwencje dla naszego organizmu np. utrata zębów czy choroby wywołane przez przeniknięcie bakterii do krwiobiegu. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium najczęściej liczy się tutaj poprawa higieny, stosowanie odpowiednich past i płynów do jamy ustnej oraz pozbycie się wszelkich osadów i kamienia. Czasami jest konieczna wizyta u chirurga, który musi wykonać zabiegi pobudzające tkankę do prawidłowego działania.