Wiele osób cierpi z powodu chorób skóry. Wiążą się one ze sporym dyskomfortem, mogą mieć bolesny przebieg. Nic dziwnego, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. W tym artykule znajdziesz skuteczne sposoby na walkę z dermatozami, czyli chorobami obejmującymi skórę, skórę głowy, włosy oraz paznokcie.

Choroby i dolegliwości skórne

Często spotykane dermatozy to np. AZS (atopowe zapalenie skóry, inaczej tzw. egzema), różne odmiany trądziku (młodzieńczy, różowaty), łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, świąd, przebarwienia, bakteryjne lub wirusowe infekcje.

Najczęstszymi objawami, z którymi mamy do czynienia są:

 • łuszczenie się naskórka,
 • przebarwienia,
 • wypryski,
 • podrażnienia,
 • wysypki,
 • zaczerwienienia,
 • obrzęki,

a także nieprzyjemne doznania w postaci bólu, swędzenia, pieczenia, opuchlizny czy nieciekawych zmian na całym ciele.

Każdemu mogą przytrafić się kurzajki lub opryszczka. Nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i higieny osobistej, wciąż jesteśmy narażeni na zarażenie się grzybicą odwiedzając np. publiczny basen.

Choroby skóry mogą towarzyszyć nam na każdym etapie życia, bez względu na wiek. Często decyduje o tym za nas genetyka lub niekorzystne czynniki środowiskowe. Choć dermatozy bywają uciążliwe, możemy zrobić wiele, aby zmniejszyć dolegliwości z nimi związane i wygrać nierówną walkę z chorobą.

Jak pokonać choroby skóry – pomoc w walce o zdrowie, spokój i urodę

Choć choroby skóry niespodziewanie mogą stać się naszym zmartwieniem, to jednak ich przebieg oraz rozwiązanie problemu w dużej mierze zależy już od nas.

Oto wskazówki, jak należy postępować, aby skutecznie wygrać nierówną walkę
z chorobami skórnymi. Czego warto spróbować?

 • Pielęgnacja z użyciem dobrych kosmetyków

Pielęgnacja skóry z problemami nie jest łatwa, ponieważ duża część dostępnych na rynku kosmetyków ma bardzo złe składy, przez co sami możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Warto zainwestować w preparaty specjalistyczne
o charakterze kojącym i łagodzącym, których receptury bazują na naturalnych składnikach – takie produkty oferuje Hermz Laboratories. Codzienna rutyna pielęgnacji skóry w oparciu o specyfiki dobrej jakości może znacznie zmniejszyć objawy wszelkich dolegliwości i chorób skóry.

 • Konsultacja ze specjalistą

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości skóry, włosów czy paznokci, warto rozważyć konsultację z dermatologiem. Jest to działanie niezbędne
w przypadku chorób o ciężkim przebiegu, z którymi bardzo trudno jest funkcjonować. Lekarz może zalecić kurację z udziałem farmaceutyków lub doradzić stosowanie indywidualnie dobranych środków pielęgnacyjnych, które mogą znacząco złagodzić objawy choroby.

 • Profesjonalne zabiegi kosmetologiczne

Dobrym rozwiązaniem w walce z niektórymi chorobami skóry jest skorzystanie z zabiegów i kuracji, jakie oferują specjaliści z zakresu dermatologii estetycznej, czyli kosmetolodzy.

Wiele osób nie wie, że oferta gabinetów medycyny estetycznej może okazać się bardzo pomocna w walce z chorobami skóry. Przeprowadzane zabiegi (np. peelingi medyczne czy mezoterapia) mają bardzo dobry wpływ na wygląd
oraz kondycję skóry, włosów i paznokci. Najlepsze efekty przyniesie zastosowanie serii kilku zabiegów w regularnym odstępie czasowym.

 • Zdrowy styl życia

Choroby, które nie są uwarunkowane genetycznie, możemy powstrzymać lub w znacznym stopniu załagodzić ich przebieg poprzez zmianę swoich codziennych nawyków. Zdrowy styl życia to oczywiście regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, minimalizowanie czynników stresogennych oraz odpowiednia ilość snu na dobę – odpoczynek również jest ważny.

Silny i długotrwały stres może znacznie nasilać objawy chorób skóry. Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia, a co za tym idzie – również do pogorszenia się stanu skóry
i zwiększenia jej podatności na infekcje oraz alergie. Warto zadbać o siebie kompleksowo, a skóra z pewnością również się nam odwdzięczy.

 • Badania kontrolne i diagnostyczne

Może się zdarzyć, że pomimo wszelkich wysiłków, dolegliwości wciąż się nasilają, a stan skóry coraz bardziej się pogarsza lub nic się nie zmienia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas przeprowadzenie kompleksowych testów diagnostycznych. Badania krwi, sprawdzenie poziomu hormonów czy testy płatkowe (stosowane w celu rozpoznania alergii) mogą przynieść odpowiedź na to, co jest przyczyną wielu problemów związanych z dolegliwościami skóry.

Jak skutecznie walczyć z chorobami skóry – podsumowanie

Leczenie chorób skóry to złożony proces, który wymaga dużej dozy cierpliwości oraz konsekwentnego i świadomego działania. Niektóre dolegliwości można wyleczyć
z pomocą leków, jednak istotną rolę w szybkim i skutecznym łagodzeniu objawów odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Powinna być ona oparta o dobrej jakości kosmetyki, które bazują na naturalnych i łagodnych dla ciała składnikach.

Warto działać w sposób holistyczny, skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swój organizm skutecznie i kompleksowo.