Choroba skóry egzema to nieprzyjemne schorzenie, które objawia się stanem zapalnym skóry, podczas którego powstają wypryski oraz zaczerwienienia i podrażnienia. Czasami w postaci przewlekłej mogą powstawać pęcherzyki ropne na skórze. Dowiedz się więcej i poznaj przyczyny egzemy.

Czym jest egzema i jak się objawia?

Choroba skóry egzema może mieć różne postacie – od łagodnej po bardzo zaostrzoną. W każdym wypadku najlepiej od razu udać się do lekarza dermatologa. Egzema zazwyczaj pojawia się w takich obszarach skóry jak: dłonie, łokcie i kolana. Główne objawy to swędzenie, pieczenie i podrażnienie skóry, czasami też powstawanie krostek. Objawy często są indywidualne i inne dla każdego z pacjentów.

Zobacz też: Zapalenie skóry atopowe

Przyczyny występowania egzemy

Jakie są główne przyczyny egzemy? Najczęściej jest to choroba mająca podłoże alergiczne, czyli skóra w kontakcie z jakąś substancją będącą alergenem reaguje w taki sposób. Skóra może być podrażniona np. po kontakcie z jakimś kosmetykiem, detergentem, materiałem ubrania, perfumami czy biżuterią.

Przeczytaj także: Czeska apteka internetowa adipex / Czy adipex i meridia uzależnia ?

Alergicy np. cierpiący na katar sienny są w grupie większego ryzyka wystąpienia schorzenia. Egzema może mieć również podłoże genetyczne oraz może być związana z trybem życia, ponieważ stres sprawia, że objawy się zaostrzają. Lekarze nie są jednak pewni jaka jest główna przyczyna egzemy, dlatego czasami jej leczenie jest długotrwałe i wymaga zastosowania różnych środków.

Warto przeczytać: Łuszczyca objawy początkowe

Leczenie egzemy

Choroba skóry egzema,  a właściwie jej objawy mogą być szybko wyleczone przy zastosowaniu odpowiednich środków zleconych przez lekarza, ale niestety może powrócić przy kolejnym kontakcie z alergenem. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy egzema może stać się schorzeniem przewlekłym objawiającym się zliszajowaceniem skóry. Jeśli chodzi o leczenie, to najważniejszy jest pogłębiony wywiad lekarski, który może odkryć główną przyczynę powstawania uczulenia. W tym wypadku należy unikać lub minimalizować kontakt z drażniącą skórę substancją. Czasami lekarz zleca pogłębione badania diagnostyczne, przepisuje specjalne maści oraz leki doustne.