Choroba legionistów to schorzenie górnego układu oddechowego wywołane przez bakterie z rodziny Legionella. Gdy w określonych warunkach bakterie te przedostaną się do płuc, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników wody. W tym artykule dowiesz się o przyczynach, objawach oraz metodach leczenia choroby legionistów.
Co to jest choroba legionistów?
Choroba legionistów to rzadko diagnozowane schorzenie górnego układu oddechowego wywołane przez bakterie z rodzaju Legionella. Jest jedną z postaci klinicznych legionellozy, czyli zbiorczej nazwy chorób wywołanych przez Legionellę. W przeciwieństwie do grypopodobnej gorączki Pontiac, choroba legionistów może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci.
Choroba legionistów została opisana po raz pierwszy w 1976 roku, gdy podczas zjazdu amerykańskich weteranów zachorowali na ciężkie zapalenie płuc, znane dzisiaj jako choroba legionistów. Źródłem zakażenia podczas tej epidemii była instalacja klimatyzacyjna.
Objawy choroby legionistów
Objawy choroby legionistów różnią się od gorączki Pontiac – lżejszej, grypopodobnej odmiany legionellozy, która rzadko powoduje powikłania. Choroba legionistów może przyczynić się do rozwoju ostrego zapalenia płuc, które w wielu przypadkach, zwłaszcza w przypadku występowania chorób współistniejących, kończy się zgonem osoby zakażonej.
Choroba legionistów powoduje objawy przypominające zapalenie płuc, które zaczynają być odczuwalne od dwóch do czternastu dni po ekspozycji na Legionellę. Do najczęstszych objawów należą m.in.:
- poczucie zmęczenie,
- gorączka,
- dreszcze,
- kaszel,
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- bóle głowy i mięśni,
- nudności, wymioty i biegunka,
- rozwój ciężkiego zapalenia płuc.
Jak wykryć chorobę legionistów?
Wyróżniamy kilka metod wykrywania Legionelli. Ze względu na podobieństwo choroby legionistów do innych schorzeń, rozpoznanie jej na podstawie symptomów jest bardzo trudne.
Do najpopularniejszych sposobów diagnozowania choroby legionistów należy m.in. hodowla wydzielin z dolnych dróg oddechowych oraz badanie antygenu Legionelli w moczu pacjenta.
Stwierdzenie choroby legionistów jest również możliwe przez wykrycie kwasu nukleinowego typowego dla Legionelli, czy też wykonanie badań krwi w celu identyfikacji przeciwciał w organizmie.
Leczenie choroby legionistów
Przebieg leczenia osoby zakażonej Legionellą zależy od indywidualnego przypadku pacjenta. Długość powrotu do zdrowia może zależeć m.in. od:
- szybkości wykrycia choroby i podjętego leczenia,
- ciężkości przebiegu choroby,
- stanu zdrowia pacjenta.
Podobnie jak w przypadku wystąpienia zapalenia płuc, schorzenie można wyleczyć dzięki odpowiednio dobranym antybiotykom. Leczenie choroby legionistów antybiotykoterapią trwa od 1 do 3 tygodni oraz zazwyczaj umożliwia ustąpienie objawów schorzenia. Pełny powrót do zdrowia może jednak potrwać do kilkunastu tygodni.
W przypadku cięższego przebiegu choroby, osoby zakażone Legionellą mogą wymagać hospitalizacji. Poza leczeniem antybiotykami, chorzy z ostrym zapaleniem płuc wywołanym przez obecność Legionelli często wymagają wspomagania oddychania, przy pomocy np. maski tlenowej bądź respiratora.
Jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, leczony ma szansę na powrót do normalnego funkcjonowania po kilkunastu tygodniach. Zdarza się jednak, że choroba legionistów kończy się śmiercią.
Najnowsze komentarze