Na co dzień spotykamy się ze stwierdzeniami: „zły cholesterol jest podwyższony”, „dobry cholesterol w normie”. Co te potoczne stwierdzenia tak naprawdę oznaczają? Jakie są jego rodzaje? Czym się różni dobry od złego cholesterolu? Jakie badania go wykrywają? W jaki sposób można zinterpretować wyniki badań tego czynnika w organizmie? Co sprawia, że cholesterol stanowi ważną cząsteczkę w ludzkim organizmie?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny, zawarty w każdym organizmie zwierzęcym, z grupy lipidowej. W organizmie człowieka cholesterol występuje w osoczu krwi oraz w każdej błonie komórki żywej stanowi ich składnik budulcowy. Stanowi ważny element wielu procesów zachodzących w organizmie. Nie rozpuszcza się we krwi, ponieważ jest tłuszczem. Ogólna ilość cholesterolu u przeciętnego człowieka wynosi 140g.

Rodzaje Cholesterolu

Jak powszechnie wiadomo, potocznie cholesterol dzieli się na dobry i zły:

– LDL (zły) – lipoproteinowy o niskiej gęstości odpowiadający za transport cholesterolu z wątroby do innych komórek, gdy przekracza swoją normę, oznacza to, że może odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych i tym samym prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, bądź nawet zawału serca.

– HDL (dobry) – lipoproteinowy o wysokiej gęstości, odpowiada za transport z tętnic i komórek do wątroby. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny organizmu i zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośno-naczyniowych.

Po otrzymaniu z laboratorium tabeli wyników warto skorzystać z usług medycznych w celu, odczytania norm dla danej osoby. W obecnych czasach, kiedy dostępność do przychodni jest ograniczona, można skorzystać z usług interpretacja morfologii online, gdzie lekarz pomorze rozszyfrować wartości naszego cholesterolu.

Czy jest jedna norma dla wszystkich taka sama?

Normy cholesterolu to kwestia indywidualna, każda grupa wiekowa, rodzaj płci, jak również budowa ciała wpływa na miarę cholesterolu. Dlatego warto umówić się na konsultację wyników badań krwi. W obecnych czasach można samodzielnie wykonać badanie cholesterolu z palca, ale warto udać się do laboratorium w celu wykonania poboru krwi, gdzie można zrobić lipid ogram (profil lipidowy), czyli badanie poziomu cholesterolu całkowitego z podziałem na: LDL i HDL oraz trójglicerydy.

Sam wysoki cholesterol jest trudny do wykrycia z objawów, dlatego warto go kontrolować, wykonując badania morfologii, przynajmniej raz do roku oraz skonsultować się z lekarzem w celu konsultacja wyników badań krwi.

Nieleczony cholesterol może prowadzić do miażdżycy tętnic, zawałem serca, czy udarem mózgu, dlatego tak ważna jest kontrola tego ważnego czynnika w naszych organizmach