Mnóstwo osób skarży się na ból oczu, który nie dość, że znacząco utrudnia komfort życia, to jest jeszcze niebezpieczny. Dlatego warto reagować i z nim walczyć, ale najpierw dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.

Jakie czynniki powodują ból oczu?

Przyczyn występowania dolegliwości bólowych oczu jest wiele. Dzisiejszy styl życia prowadzony przez sporą część osób z pewnością ma na to mocny wpływ. Niektórzy mają pracę, która wymaga siedzenia przy komputerze praktycznie całe dnie. Dla tego narządu to zbyt potężna dawka mocnych bodźców powodująca potrzebę długiej regeneracji.

Ból wywołują także czynniki zewnętrzne takie jak kurz lub pył. Dla wrażliwych oczu wystarczy nawet chwila kontaktu z tymi substancjami, aby wywołać podrażnienia, a co za tym idzie, dolegliwości bólowe. Zmęczenie osiągnięte podczas długiego czytania książek wymagającego długie wytężanie wzroku także wpływa na taki stan.

W niektórych przypadkach istotne jest powiązanie z chorobami. Często spotykana sytuacja to stan zapalny zatok wywołujący ból oczodołu . Warto mieć to na uwadze, ponieważ trafna diagnoza znacznie zwiększa szanse na skuteczną i szybką pomoc. Oprócz tego ból oka mogą wywoływać różnego rodzaju urazy. Zdarzają się one przede wszystkim podczas aktywności na przykład uprawiania sportu. Istotny jest wtedy natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Najlepsze sposoby na ból oczu

Często zbawienne okazują się specjalne krople do oczu. Można je dostać w każdej aptece i do otrzymania większości tego typu preparatów nie są potrzebne recepty od lekarza. Pomocne są też kompresy, które przynoszą natychmiastową ulgę. Można je zrobić nawet ze zwykłej herbaty lub rumianku. Warto dodać, że są dwa rodzaje okładów: ciepłe i zimne. Pierwszy rodzaj świetnie łagodzi ból, natomiast chłód niweluje obrzęki i zaczerwienia. Niską temperaturę można osiągnąć nawet poprzez zwykły lód bądź szklane naczynie.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli te domowe sposoby nie pomagają, to trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Okulista szybko znajdzie przyczynę, postawi odpowiednią diagnozę i doradzi, co zrobić, aby pozbyć się bólu, a także przepisze leki dostępne tylko na receptę. W wielu przypadkach nie uda się pozbyć bólu oczu bez podjęcia żadnego działania.

Profilaktyka zapobiega bólowi oczu

Tak naprawdę dolegliwości związanych z oczyma można w dużym stopniu uniknąć. Sporo zależy jednak od prowadzonego stylu życia i odpowiednich nawyków. Przede wszystkim trzeba dawać czas na odpoczynek. Równie ważny jest sen, którego zbyt krótka ilość źle oddziałuje na cały organizm, w tym również na oczy. Warto postarać się uniknąć stanu przemęczenia.

Przydaje się również ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Chociażby mocno świecące słońce z pewnością przeciąży oczy, a wiatr jest dużym zagrożeniem wpadnięcia do nich jakichś małych drobinek na przykład piasku. Oczywiście nie wspominając już o ochronie przed wszelkimi drażniącymi substancjami, co jest absolutną podstawą.

Nieleczony ból oczu może przynieść negatywne konsekwencje

Lekceważenie dolegliwości bólowych oczu na pewno nie jest dobrym pomysłem. Dzięki szybkiej reakcji większość przypadków udaje się szybko wyleczyć. Częstymi powikłaniami są zapalenia dotyczące różnych elementów oka na przykład tęczówki, siatkówki, czy rogówki. To już bardzo poważne choroby, które potrzebują jak najszybszego działania i kontaktu ze specjalistą.

Istnieją także inne choroby, które wywołują ból oka lub ból oczodołu. Mowa tu między innymi o jaskrze bądź odwarstwieniu siatkówki. Obniżają one wygodę życia i jego komfort. Dlatego tak ważne jest dbanie o oczy oraz profilaktyczne wizyty u okulisty. Dzięki nie nim zostanie sprawdzony nie tylko wzrok i ewentualna potrzeba noszenia okularów, ale także wszystkie pozostałe elementy wpływające na zdrowie tego, niezwykle ważnego narządu.