Baby blues objawy. Właśnie urodziłaś długo wyczekiwane dziecko, a zamiast ogromnej radości, czujesz, że ogrania Cię smutek? To typowy objaw Baby blues, syndromu, który nie jest jednoznaczny z depresją poporodową i nigdy nie powinien być z nią utożsamiany.

Baby blues po porodzie

Depresja hormonalna. Wiele kobiet po porodzie zarzuca sobie, że nie czuje szczęścia, euforii lub wręcz miłości do swojego dziecka. Stan smutku poporodowego najczęściej ujawnia się w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka i trwa nawet do zakończenia połogu, czyli do 6 tygodni od porodu.

Może Cię zainteresować: Napięcie przedmiesiączkowe jak sobie radzić?

Baby blues to w Polsce nadal temat tabu – wedle znacznej części społeczeństwa, młoda mama powinna być nie tylko idealna w każdej dziedzinie i niemal za pomocą magicznych sił „ogarniać” noworodka, jego starsze rodzeństwo i męża, ale także schudnąć w tydzień po porodzie, a najlepiej w kilka dni wyglądać znacznie lepiej niż przed ciążą, wzorując się na znanych celebrytkach. Oczywiście młoda mama nie powinna także skarżyć się na stres, zmęczenie czy strach o to, czy sobie poradzi z nadmiarem obowiązków. Często już od początku ciąży kobiety czują ogromną presję, która ujawnia się później właśnie pod postacią syndromu Baby blues.

Przeczytaj także: Negatywne skutki siedzącego trybu życia

Baby blues objawy

Objawy baby blues to przede wszystkim:

  • Nerwowość 
  • Rozdrażnienie
  • Lękliwość i strach przed zrobieniem dziecku krzywdy np. podczas przewijania
  • Nieuzasadniony niepokój o to, czy dobrze opiekujesz się dzieckiem
  • Płaczliwość
  • Osłabienie
  • Obniżenie nastroju, smutek, niecierpliwość

Co to jest baby blues? Baby blues to nie depresja ciążowa, psychoza poporodowa czy jeszcze inny bardzo poważny problem! Depresja u kobiet po porodzie charakteryzuje się wyjątkowo silnymi objawami, które nie tylko uniemożliwiają opiekę nad dzieckiem i wymagają natychmiastowego kontaktu z psychologiem, ale także znacznie dłużej trwają i zwykle ujawniają się nie zaraz po porodzie, ale nawet po kilku miesiącach od urodzenia dziecka, co nie ma miejsca w przypadku syndromu Baby blues.

Z losowo wybranej kategorii: Tabletki Zelixa sprzedam

Baby blues jak sobie radzić?

Co jest dobre na smutek? Jeżeli czujesz, że dopadł Cię Baby blues, pamiętaj, że nie jesteś złą matką i mimo tego, co sądzisz o samej sobie, kochasz swoje dziecko, ale, hormony, psychika i emocje nie do końca pozwalają Ci cieszyć się macierzyństwem. W początkowych tygodniach po porodzie potrzebujesz wsparcia, które powinni okazać Ci najbliżsi – mąż lub partner, dziadkowie dziecka czy przyjaciele i absolutnie nie powinnaś wstydzić się prosić o pomoc. Twój organizm potrzebuje regeneracji, snu, spokoju i sił, abyś mogła powrócić do normalnego stanu emocjonalnego i pokonać smutek oraz stres poporodowy. Nie wstydź się i mów o swoim problemie najbliższym, poszukaj wsparcia na forum dla kobiet i w żadnym wypadku nie daj sobie wmówić, że jest z Tobą coś nie tak! Baby blues dotyka 8 na 10 kobiet, więc nie jesteś jedyna!