Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane wypryskiem atopowym lub wypryskiem endogennym, jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Choroba objawia się i rozpoczyna już w dzieciństwie, która zauważalna jest na skórze, a jej źródło leży w genach pacjenta. Atopia uważana jest już za chorobę cywilizacyjną i zaobserwowano ją u około 1% ludzi na świecie. Największa ilość nieprawidłowości organizmu wywodzi się z narządów, które bezpośrednio kontaktują się z alergenami zewnętrznymi – układ oddechowy, przewód pokarmowy i skóra.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry? Źródło tej choroby leży w genach u pacjenta. Głównym problemem AZS jest nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów. Ta nieprawidłowość, to wytwarzanie się przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko alergenom. Jest to dziwnego rodzaju odpowiedź organizmu na różnego rodzaju alergeny znajdujące się w środowisku. Jest to bardzo duża i nie do przewidzenia reakcja organizmu na pyłki roślin, alergie pokarmowe, sierść zwierząt oraz inne alergeny. Reakcja pojawia się w układzie oddechowym, oczach, przewodzie pokarmowym, a także na skórze. Przy atopii mówi się o katarach siennych, atopowym zapaleniu skóry, astmie oraz o atopowym zapaleniu spojówek.
AZS – objawy
Charakterystyczne objawy, jakie występują przy atopowym zapaleniu skóry, to :
- zaczerwieniona i sucha skóra
- swędzenie i powtarzające się zakażenia bakteryjne
- zmiany na skórze występują najczęściej na
- zgięciach łokciowych oraz kolanowych, twarzy i szyi
- przy ciężkim stanie pojawiają się rumienie, które są wyraźnie odznaczone od reszty skóry i towarzyszą im nadżerki, pęcherzyki i grudki
- zaćma
- uczucie swędzenia podczas pocenia się
- rogowacenie pomieszkowe, ewentualnie rybia łuska
- skłonność do nawrotowych zakażeń skóry
- nietolerancja wełny
- duże zmiany skórne po stresie
- rumień twarzy
- dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami
- przebarwienia powiek i tarcie się wokół oczu
- pojawiają się złuszczenia naskórka
Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często pojawiają się takie schorzenia jak:
- astma oskrzelowa
- przewlekły lub sezonowy katar sienny
- alergiczne zapalenie spojówek
Przy atopowym zapaleniu skóry należy bardzo mocno o nią dbać i szczególnie ją pielęgnować. Dobrze jest stosować kosmetyki, które zawierają masło shea, olej konopny oraz pantenol. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian na skórze warto jest wybrać się na badania lekarskie i znaleźć dobre centrum medyczne. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś w rodzinie miał już atopowe zapalenie skóry, z tego powodu łatwiej jest dojść nam do tego, że pojawiające się objawy mogą wskazywać właśnie na tę chorobę.
Jeśli potrzebujesz odpowiedniego punktu medycznego, który oferuje badania lekarskie i jest tam codzienna prywatna opieka medyczna, odwiedź tę stronę:
Leczenie AZS
Leczenie atopowego zapalenia skóry, to przewlekły proces i w nielicznych przypadkach zdarza się, że chorobę udaje się całkowicie wyeliminować. Terapia z wielu względów jest bardzo trudna, np. dlatego, że jej charakter jest przewlekły, a jej patogenoza dosyć skomplikowana. Lekarze przede wszystkim próbują załagodzić chorobę, jej objawy, miejscowo łagodzić i ogólnie poprawić komfort życia chorego. Pacjenci przede wszystkim muszą być wyedukowani pod kątem pielęgnacji skóry. Metody badania są przeróżne i w większości przypadków dostosowane do chorującego. Zazwyczaj wprowadzane do leczenia są leki immunomodulujące, leki przeciw histaminiowe, bądź przeciw infekcyjne. Zdarza się, że konieczne jest leczenie systemowe, fototerapia lub leczenie biologiczne.
Najnowsze komentarze