Aparat ortodontyczny to duża inwestycja, ale warto o niej pomyśleć, kiedy uśmiech jest powodem Twoich wiecznych kompleksów. Korygowanie za pomocą aparatu ortodontycznego nieprawidłowego zgryzu to nie tylko kosmetyczna poprawka, ale też inwestycja w zdrowie jamy ustnej. Aparat ortodontyczny można założyć nawet w dojrzałym wieku, więc nigdy nie jest na to za późno, a piękny i zdrowy uśmiech jest wynagrodzeniem wielu niedogodności.

W dzisiejszym świecie aparaty ortodontyczne stały się powszechne, jednak wciąż wiele osób ma wiele pytań i wątpliwości przed zdecydowaniem się na leczenie ortodontyczne. Sprawdź z czym musisz się liczyć i na co przygotować w czasie noszenia aparatu na zębach.

Co przed założeniem aparatu?

Przed założeniem aparatu należy umówić się na pierwszą konsultację, na której ortodonta zaproponuje nam leczenie indywidualnie dostosowane do naszej wady. Przed założeniem aparatu należy koniecznie wyleczyć wszystkie zęby. Przed założeniem aparatu ortodonta robi nam również specjalny wycisk, aby dopasować aparat do naszych zębów.

Zobacz też: Ranking środków wybielających zęby

Przygotuj się na koszty

Aparat ortodontyczny jest dość sporą inwestycją. Pamiętajmy, że nie płacimy jedynie za aparat, ale też za zdjęcia rentgenowskie, comiesięczne wizyty kontrolne, specjalne akcesoria ortodontyczne i za leczenie retencyjne po zdjęciu aparatu. Trudno mówić o uniwersalnym kosztorysie, bo wszystko zależy od tego na jaki aparat się decydujemy, ceny różnią się też w zależności od miasta i gabinetu, niekiedy można też zrealizować płatność w ratach. Cena za jeden łuk standardowy, metalowy wynosi około 1400 złotych, a za łuk aparatów estetycznych i przezroczystych zapłacimy nawet do 4000 złotych. Cena wizyty kontrolnej to około 150-200 złotych.

O czym należy pamiętać nosząc aparat ortodontyczny?

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać nosząc aparat ortodontyczny jest higiena jamy ustnej. Należy się do niej przykładać i najlepiej czyścić zęby po każdym posiłku. Podczas noszenia aparatu mycie zębów może trwać nieco dłużej niż dotychczas. Warto wyposażyć się w dobrą szczoteczkę oraz specjalną małą szczoteczkę, która dotrze w każdy zakamarek zamków aparatu.

Warto przeczytać: Dieta ryżowa

Bezpośrednio po założeniu aparatu musimy przygotować się na dyskomfort, a nawet na ból. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, ponieważ niektórych zęby bolą bardziej, a niektórych mniej. Co istotne, jest to tylko chwilowe i trwa tylko przez pierwsze kilka dni od założenia aparatu, a nasza jama ustna musi się po prostu do niego przyzwyczaić. Później zęby mogą boleć jedynie bezpośrednio po wizytach kontrolnych, kiedy ortodonta dokręca zamki.

Po założeniu aparatu najlepiej przez kilka dni stosować dietę płynną, ponieważ możemy mieć problemy z gryzieniem, które po kilku dniach znikają. W aparacie lepiej nie jeść twardych rzeczy typu orzechy, jabłka, marchewki, twarde pieczywo itd., ponieważ możemy go uszkodzić. Niewskazane jest również żucie gumy i jedzenie żelków lub cukierków typu krówki i toffee.