Antyoksydanty lista. Te cenne substancje znajdziesz w żywności, którą warto włączyć do swojej codziennej diety. Antyoksydanty działają jako nasz naturalny sprzymierzeniec w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi i zapobiegają wczesnemu starzeniu się organizmu. Dowiedz się czym są antyoksydanty i w jakiej żywności je znajdziesz.

Warto przeczytać: Selen opinie

Antyoksydanty działanie

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Antyoksydanty – działanie tych substancji to również spowalnianie procesów starzenia się. Ponadto, antyoksydanty, według badań naukowych, działają także profilaktycznie chroniąc nas przed chorobami cywilizacyjnymi m.in. cukrzycą, zawałem oraz nowotworami. Redukcja wolnych rodników, czyli podstawowe działanie antyoksydantów, sprawia, że nasze ogólne samopoczucie ulega poprawie, mamy też więcej siły i energii, a nasza skóra jest w lepszej kondycji.

Rodzaje antyoksydantów

Antyoksydanty możemy podzielić na endogeniczne i egzogeniczne. Te pierwsze produkuje organizm, natomiast te drugie możemy do niego dostarczyć do organizmu spożywając określone typy produktów. Antyoksydanty egzogeniczne, które znajdują się w żywności wzmacniają też działanie antyoksydantów endogenicznych, wpływają też pozytywnie na cykl życia komórek organizmu oraz wzmacniają układ immunologiczny.

Zobacz też: Superfoods lista produktów

Żywność bogata w antyoksydanty

Co jeść, aby dostarczyć swojemu organizmowi antyoksydantów? Znajdziemy je w produktach bogatych w witaminy A, E i C, które są uznawane za naturalne antyoksydanty – podobnie jak cynk, selen i koenzym Q10. Produkty bogaty w antyoksydanty to m.in. marchewka, pomidory, papryka, cytrusy, szpinak, kalafior, kiwi, brokuł, rzodkiewka, czosnek, imbir, truskawki, orzechy, kasze i karczochy. Cennym źródłem antyoksydantów jest również herbata, ale nie zwykła, czarna, ale zielona lub biała. Te herbaty zawiera mnóstwo antyoksydantów, które chronią nasz przed działaniem wolnych rodników. Warto włączyć je do swoje codziennej diety i poczuć różnicę w samopoczuciu.