Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Staramy się dbać o dietę, wszechstronny rozwój fizyczny i emocjonalny, dobre relacje z rówieśnikami i my swoją postawą i zachowaniem chcemy pokazać dziecku, że jest dla nas ważne i kochane. Bardzo dużo czasu poświęcamy również na harmonijny rozwój intelektualny. Jedną z pierwszych zabaw, jakie pokazujemy dziecku, jest układanie sorterów, w których to pociecha dopasowuje kształty klocków do odpowiednich otworów. Kolejnym etapem jest układanie prostych – nawet trzyelementowych puzzli. I to właśnie korzyści z ich układania przedstawimy w poniższym artykule.
1. Pobudzenie ciekawości
Dzieci posiadają w sobie naturalną ciekawość świata. Sprawdzają, testują. Chcą dotykać, wąchać, smakować, próbują wspinać się i skakać. Wszystko to wynika z ciekawości. Układanki i puzzle to zaciekawienie światem podsycają, ale w dość specyficzny sposób. Pokazują dziecku, odmienne formy zabawy, które mają jasne zasady, a przy tym mogą być interesujące i poszerzają wiedzę. To etap wprowadzający do uczenia się. Podczas układania dziecko jest zadowolone z postępów, a w przyszłości podobne emocje może odczuwać, gdy poprawnie rozwiąże zadanie matematyczne.
2. Rozwój wyobraźni
Dopasowywanie części o określonych kształtach do większej całości to świetny trening wyobraźni i wstęp do rozumienia symboli. To, co dla dorosłych jest oczywiste, dla dziecka jest zupełną nowością. Maluch wie, do czego służy prosty przedmiot, ale nie potrafi jeszcze określić jego kształtu, koloru czy konsystencji. Dlatego układanki to dobry wstęp do poznawania świata, różnicowania i określania podobieństw, zauważania ciągów logicznych, wskazywania przyczyny i skutku.
3. Nauka skupienia i wyciszenia
Dzieci potrzebują zróżnicowanych zabaw, które możemy dopasować do pory dnia, poziomu energii. Oferujemy dzieciom zabawy ruchowe, które rozwijają sprawność fizyczną. Zabawy plastyczne, które rozbudzają kreatywność. I zabawy uspokajające, które sprawdzają się po intensywnym dniu i przed snem. Puzzle i układanki pomagają wyregulować poziom pobudzenia, odprężają, wyciszają, a przy tym stymulują uwagę. Dzięki układankom dziecko koncentruje się na zadaniu, spokojnie rozważa następny ruch i planuje działanie.
4. Doświadczanie
Układanki, pamięciowe gry typu „memory”, puzzle i gry planszowe, to taki rodzaj zabawy, która w odróżnieniu od elektronicznych gadżetów faktycznie wspiera rozwój dziecka. Oglądanie migoczących obrazów, gier komputerowych i bajek zaburza rozwój dziecka, przyczynia się do problemów z integracją sensoryczną, nadmiernie pobudza zmysł wzroku, utrudnia regulację emocji. Przed 18. miesiącem życia dziecko w ogóle nie powinno mieć styczności z tabletami, smartfonami, ekranami komputerów czy telewizorami. Powyżej 18. miesiąca życia kontakt dziecka z elektroniką może być jedynie sporadyczny. Maluchy powinny bawić się i doświadczać realnego świata, poznając różne faktury, ćwiczyć zmysł równowagi i czucie głębokie, jak najwięcej się rusza, a nie siedzieć przed ekranem. Przez zakup różnych rodzajów gier i układanek dzięki pożyczce na raty będziemy wpierać wszechstronny rozwój naszego dziecka.
5. Ćwiczenie sprawności manualnej
Rozwój ruchowy dziecka opiera się na dwóch ważnych obszarach: motoryki dużej (sprawność ogólna, czworakowanie, samodzielne siedzenie, chodzenie, bieganie itd.) oraz motoryki małej, czyli umiejętności precyzyjnego posługiwania się dłońmi. Oprócz tego dziecko uczy się również koordynacji oko-ręka, musi również opanować umiejętność przekładania przedmiotów z dłoni do dłoni, a z czasem posiąść zdolność precyzyjnego manipulowania trzymanymi przedmiotami. Chwytanie kawałków układanki i operowania nimi, wspaniale rozwija sprawność rączek. Dzięki takim zabawom w mózgu dziecka rozwijają się obszary odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców dotykowych i sterowanie ruchem palców.
Najnowsze komentarze