Każdy człowiek chciałby mieć piękną, zdrową skórę. Niestety, zapewne wielu z nas doświadczyło nieprzyjemnych problemów z krostkami, pęcherzami czy swędzącymi plamkami. Często te „niespodzianki” na skórze świadczą o poważnych problemach zdrowotnych, które mogą wymagać fachowej porady lekarskiej i leczenia farmakologicznego. W tym artykule omówiliśmy 5 najczęściej występujących chorób skórnych w Polsce.

Choroba skóra – problem nie tylko kosmetyczny

Schorzenia obejmujące skórę, tzw. dermatozy mają różne przyczyny, objawy i przebieg. Obejmują nie tylko zewnętrzną powierzchnię naskórka, która jest widoczna gołym okiem, ale również mogą dotyczyć tkanki podskórnej, gruczołów łojowych, gruczołów potowych, mieszków włosowych, a nawet paznokci.

Szacuje się, że około co trzeci dorosły Polak choruje lub chorował w przeszłości na choroby skóry. Dermatozy są często dla pacjentów trudne do zaakceptowania – stanowią nie tylko problem kosmetyczny i zdrowotny, ale również psychiczny. Chorób skóry nie da się ukryć, dlatego chorzy często nie chcą nawiązywać kontaktów z innymi ludźmi, wstydzą się i czują się odrzuceni przez otoczenie. To może prowadzić do zaburzeń depresyjnych i izolacji.

Osoby borykające się z dermatozami powinny zainteresować się produktami z naturalnym składem, które mają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i wzmacniające barierę lipidową. Ofertę skutecznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo przedstawia Hermz Labs. Odpowiednio dobrana pielęgnacja spowolni rozwój choroby i poprawi wygląd skóry.

Choroby skórne najczęściej występujące w Polsce

Dermatozy obejmują wiele rodzajów schorzeń. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę i jakie choroby skórne dokuczają Polakom najczęściej?

Trądzik różowaty

To przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj rozwija się po 40 roku życia. Zmiany chorobowe lokalizują się zazwyczaj w środkowej części twarzy.

Wyróżniamy 4 podtypy trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny – jest związany z zaczerwienieniem twarzy i widocznymi rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi
  • grudkowo-krostkowy – na skórze występują czerwone krostki i grudki bez obecności zaskórników
  • przerostowy – jest rzadką postacią związaną z pogrubieniem skóry nosa. Na skórze rozwijają się stwardniałe grudki, tworząc nieestetyczne przerosty
  • oczny – powoduje zapalenie powiek i spojówek

Na trądzik różowaty zdecydowanie częściej chorują kobiety, jednak mężczyźni, którzy zachorują, często mają poważniejsze objawy. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej.

Przyczyna trądziku różowatego nie została ustalona – może to być kombinacja czynników dziedzicznych i środowiskowych.

Łuszczyca

To przewlekła, autoimmunologiczna choroba, która objawia się – jak sama nazwa wskazuje – łuszczącymi zmianami skórnymi. Jest wynikiem przyspieszonego procesu produkcji naskórka. U zdrowej osoby proces przemiany komórek wynosi około 28 dni, a u osób z łuszczycą to zaledwie kilka dni. Ta szybka nadprodukcja prowadzi do gromadzenia się komórek skóry, ponieważ nowe dojrzewają szybko, a starsze nie nadążają się złuszczać. W ten sposób powstają tzw. łuski, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Większość osób z łuszczycą przechodzi „cykle” objawów – nawroty i remisje. Czasem choroba daje poważne objawy przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, a po tym następuje okres remisji – objawy mogą ustąpić i być prawie niezauważalne. Po jakimś czasie stan może ponownie się zaostrzyć i cykl zaczyna się od nowa.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób nie można się nią zarazić.

Egzema

To choroba mająca postać ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego powierzchniowych warstw skóry. Charakterystycznymi objawami są uporczywy świąd i zaczerwienienie skóry, z towarzyszącymi grudkami i pęcherzykami. Przewlekłe zmiany skórne powodują nadmierne złuszczanie się naskórka, co prowadzi do przesuszenia i pogrubienia zmienionej chorobowo skóry.

Charakterystyczną cechą egzemy są naprzemienne okresy nawrotów choroby oraz remisji, podczas której objawy ulegają wyciszeniu.

Różne rodzaje egzemy powodują inne dolegliwości. Często występujące podtypy to:

Atopowe zapalenie skóry

AZS to przewlekła choroba alergiczna, która charakteryzuje się powstawaniem zmian wypryskowych i krostek z tendencją do złuszczania się. Zwykle rozwija się u niemowląt, ale może dotknąć osoby w każdym wieku. Wykazuje charakter nawrotowy – okresy bezobjawowe i okresy zaostrzenia choroby – występujące naprzemiennie. Atopowe zapalenie skóry powoduje również pękanie skóry, uporczywy świąd i pieczenie, co jest szczególnie uciążliwe dla chorych.

Łojotokowe zapalenie skóry

To przewlekła i nawracająca choroba skóry spowodowana nadmierną pracą gruczołów łojowych i nadprodukcją sebum. ŁZS charakteryzuje się występowaniem plam rumieniowych, na których widoczne są fragmenty suchej, złuszczającej się skóry, zabarwionej na żółtawy kolor przez nagromadzony łój. Choroba ta zwykle zajmuje te części ciała, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych, czyli w okolicach strefy T na twarzy, na głowie, plecach, udach czy klatce piersiowej.

Na ŁZS najczęściej cierpią młode osoby, ale choroba może rozwinąć się w każdym wieku, zarówno podeszłym, jak i niemowlęcym (u najmłodszych zwana ciemieniuchą). Dolegliwości nasilają się w okresach intensywnego pocenia.