Choroba wieńcowa serca to inaczej choroba niedokrwienna. Jej nasilenie uzależnione jest od stopnia zwężenia tętnic w wyniku miażdżycy. Atak serca, czyli zawał mięśnia sercowego następuje w wyniku poważnego uszkodzenia serca z powodu przedłużonego niedoboru tlenu. Atak serca poprzedzony bywa dusznica bolesną.

Dusznica bolesna może wystąpić, gdy serce zmuszone jest do większego wysiłku, a organizm nie jest w stanie zwiększyć dopływu krwi do serca. W takim momencie następuj atak bólu. Atak trwa dłużej niż kilka minut i promieniuje na okoliczne obszary-ramiona, szyję. Diagnozę stawia się na podstawie objawów, bo elektrokardiogram wykonany w momencie, gdy chory nie cierpi na atak dusznicy, może dać wyniki w normie. Tylko badanie w czasie ataku wykaże zmiany. Nie istnieją badania laboratoryjne służące diagnozowaniu tego schorzenia. Istnieją natomiast badania mogące potwierdzić rozpoznanie.

Istnieje kilka rodzai dusznicy bolesnej.

  • Dusznica bolesna wysiłkowa spowodowana jest nadmierną aktywnością fizyczną oraz niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen. Może być chwilowa np. w czasie ćwiczeń fizycznych.
  • Dusznica bolesna spoczynkowa daje ataki o zróżnicowanym czasie. Mogą one być podobne do zawału serca.
  • Dusznica bolesna stabilna, czyli przewlekła charakteryzuje się bólem, pieczeniem lub uciskiem w klatce piersiowej. Związana jest z wysiłkiem fizycznym.
  • Dusznica bolesna niestabilna to częste ataki choroby niezwiązane z wysiłkiem fizycznym. Objawy są bardzo różne. Czasem przypominają niestrawność, bo ból promienieje na okolice brzucha. Ten rodzaj dusznicy jest groźny.

Może cię zainteresować: Cukrzyca w wieku starszym

Dusznicę bolesną można leczyć. Najskuteczniejsze są:

  • Nitrogliceryna, czyli lek powodujący rozszerzenie tętnic.
  • Blokery kanałów wapniowych. Leki te hamują napływanie wapnia do komórek, co powoduje  rozszerzenie tętnic wieńcowych oraz sprawia, że serce kurczy się nieco słabiej. Spada wtedy zapotrzebowanie na tlen.
  • Beta-blokery, czyli leki blokujące receptory beta układu współczulnego. W wyniku tego spada ciśnienie krwi i zwalnia akcja serca.
  • Zabieg chirurgiczny jest pomocny, gdy leki nie skutkują.

Losowo wybrany temat: Co to są węglowodany?

Choroba niedokrwienna serca daje różne objawy. Czasem występuje atak dusznicy bolesnej, a czasem ostry zawał mięśnia sercowego.

Objawy ataku serca to ból lub ucisk w klatce piersiowej, ból ramion, lewej ręki lub szyi, pocenie się, omdlenie, mdłości, lęk i dyskomfort. Niekiedy odczuwany jest też ból pleców i rąk, jak również szczęki i żołądka. Atak serca jest niebezpieczny i może doprowadzić do śmierci. Groźna jest arytmia, migotanie komór, a także uszkodzenie serca, wstrząs i tak zwany blok serca. Blok serca to zagrożenie, któremu można przeciwdziałać, wszczepiając rozrusznik serca.